Přehled tisku

Jiří Paroubek (vpravo) na krajské konferenci ČSSD v Teplicích, kde byl zvolen krajským volebním lídrem pro sněmovní volby.Vedle nově zvolený předseda sociálních demokratů Ústeckého kraje Petr Benda, foto: ČTK

Komentáře pondělních deníků varují, že premiér a jednička ústecké kandidátky ČSSD Jiří Paroubek se nebude schopen naplno věnovat jak funkci předsedy vlády, tak volební kampani na Ústecku. Komentátor Lidových novin poznamenává, že rozhodnutí Paroubka kandidovat na severu Čech je tah na jistotu, protože ČSSD se tam dařilo celkem bezpečně vítězit.

Jiří Paroubek  (vpravo) na krajské konferenci ČSSD v Teplicích,  kde byl zvolen krajským volebním lídrem pro sněmovní volby.Vedle nově zvolený předseda sociálních demokratů Ústeckého kraje Petr Benda,  foto: ČTK
Komentáře pondělních deníků varují, že premiér a jednička ústecké kandidátky ČSSD Jiří Paroubek se nebude schopen naplno věnovat jak funkci předsedy vlády, tak volební kampani na Ústecku. Komentátor Lidových novin poznamenává, že rozhodnutí Paroubka kandidovat na severu Čech je tah na jistotu, protože ČSSD se tam dařilo celkem bezpečně vítězit. "Premiér ale zároveň dost riskuje a je otázka, zda si to vůbec předem uvědomil," píše deník. Premiér se podle něj bude pořádně divit, na jak obratného soupeře narazí v osobě ústeckého volebního lídra ODS Petra Gandaloviče. "Hlavním Paroubkovým tahákem a pastí na voliče tak zůstává jeho naditý měšec. Již minulý týden slíbil, že za své vítězství se kraji odmění sto miliony korun ročně," napsal komentátor Lidových novin. Premiér podle něj navíc pracuje i se štědrými přísliby pomoci ze státního rozpočtu kombinované s podporou od EU. Má jít především o výstavbu silničních tahů a ekonomických zón, které mají pomoci zmenšit zástupy frustrovaných lidí bez práce, dodávají Lidové noviny.

Komentátor deníku Právo předpovídá, že roli krajského lídra nebude Paroubek plnit na sto procent a na setkáních s lidmi ho budou muset zastoupit další politici na kandidátce. "Dva poslanci, kteří jsou na seznamu hned za lídrem - Jaroslav Krákora a Vlastimil Aubrecht - nebyli však nikdy přistiženi při mimořádných veřejných projevech," upozornil autor komentáře na možná úskalí. Právo píše, že prohraje-li ČSSD na severu Čech, nebude úspěšná ani ve zbytku republiky. Pokud by Paroubek v kraji, kde bude lídrem, neuspěl, zkrachovala by celá jeho koncepce silného vůdce. "Paroubek hraje vabank. Buď zvítězí a sklidí vavříny, anebo zanechá vzpomínky na hektický rok bez valného výsledku," píše komentátor Práva.


Některé deníky se v komentářích vracejí k výběru nového ministra zdravotnictví a znovuzvolení Davida Ratha prezidentem České lékařské komory. Komentátor Práva se pozastavuje mimo jiné nad tím, proč musí být ministrem zdravotnictví lékař, když třeba ministrem obrany zpravidla nebývá voják. "Ideálním ministrem zdravotnictví by dnes po mém soudu byl někdo, nejlépe snad matematik analytik, kdo dokáže vyhodnotit toky a úniky peněz v tom nerovnovážném systému. Protože problémy nejsou v úrovni zdravotní péče, ale ve financích," napsal deník.

Podle komentátora Lidových novin Paroubek selhal, když nenašel člověka, který by spojil vlastnosti obou kandidátů - Ratha a Jiřího Koskuby. "(Premiér) selhal, když nenašel kandidáta spojujícího Rathovu dynamiku a Koskubovu uvážlivost. Tedy krizového manažera, kterého si situace žádá nejvíc," napsaly Lidové noviny. Pokud dá Paroubek podle autora komentáře přednost Rathovi, půjde mu o skutečnou nápravu stavu zdravotnictví až v poslední řadě.


Kdyby se prezident České lékařské komory David Rath stal ministrem zdravotnictví, přestal by podnikat. Řekl to v rozhovoru pro pondělní Právo. Teď je jednatelem ve dvou firmách a zabývá se také expertní, konzultační a školicí činností. "Je mi jasné, že s podnikáním bych v případný den jmenování do funkce musel skončit a také bych to tak udělal,"řekl Rath Právu. Deník připomněl, že i premiér Jiří Paroubek počítá s tím, že Rath by se okamžitě musel vzdát svých podnikatelských aktivit. Ukládá to i zákon o střetu zájmů. Rath Právuřekl, že podniká jako fyzická osoba - věnuje se expertním, konzultačním, školicím a dalším aktivitám. "Tuto živnost bych přerušil," prohlásil. Dále je Rath jednatelem ve dvou firmách. "První je rodinná a týká se restitučního majetku. Můj pradědeček vlastnil hotel a restauraci. Ve druhé firmě - to je soukromé zdravotnické zařízení - jsem také jednatel. V obou firmách bych jednatelství musel převést na někoho jiného," uvedl.


Ministerské úřady v posledních letech výrazně nakynuly. V současnosti zaměstnávají o 5000 úředníků více než v roce 1996, což znamená více než třetinový přírůstek. V celé státní správě přibylo 38.000 lidí, píše Mladá fronta Dnes. Vyplývá to podle ní ze srovnání údajů z návrhu státního rozpočtu na rok 1996 s návrhem rozpočtu na rok 2006. Dopočítat se skutečného přírůstku všech úředníků a zaměstnanců státu je ale podle deníku téměř nemožné. Úřady si totiž mezi sebou přesouvají tisíce činností a lidí, a tím znemožňují konečné srovnání.

List píše, že největší stěhování úředníků nastalo se vznikem krajů v roce 2001. Na kraje přešlo mnoho lidí, ministerstva financí ani vnitra však podle Mladé fronty Dnes nejsou schopna říci kolik. "Od roku 1996 došlo ve státní správě k výrazným organizačním změnám a není v možnostech našeho útvaru tyto změny zpětně vyhledat nebo vůbec sledovat," uvedla Zuzana Beránková z odboru úřadu vlády, který má sledovat počty úředníků na centrálních úřadech. Jeden z úředníků listu řekl, že řada pracovníků je převáděna na podřízené úřady nebo neziskové organizace. Celá oblast by podle něj chtěla audit, ale premiér Jiří Paroubek ho údajně nechce. Zkoumání, kde lze ušetřit lidi, zastavil premiér podle Mladé fronty Dnes kvůli nadcházejícím volbám.

Úřady obhajují své rozrůstání tím, že jim přibylo práce. Nejčastěji jako důvod uvádějí, že musejí dělat hodně věcí kvůli Evropské unii a že přibývají nové zákony. Za deset let vzniklo sedm nových úřadů, například ministerstvo informatiky či Národní bezpečnostní úřad. Zaniklo pouze ministerstvo pro privatizaci. I slučování úřadů přitom může vést k tomu, že úředníků přibude. Když letos vznikl Státní inspektorát práce, měl rázem o sto lidí více než dva úřady, jež nahradil, uzavírá Mladá fronta Dnes.


Renáta Vesecká,  foto: ČTK
Náměstek ministra spravedlnosti Jiří Vyvadil soudí, že pověřená nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká by do sněmovních voleb neměla být definitivně jmenována do funkce. Obává se, že budoucí ministr spravedlnosti, jenž nahradí unionistu Pavla Němce, by nemusel s jejím dalším setrváním ve funkci souhlasit. Vyvadil to uvedl v rozhovoru pro deník Právo. Veseckou, která koncem září nahradila odvolanou Marii Benešovou, vláda vedením úřadu pouze pověřila. Někteří odborníci tento krok kritizují - jde podle nich o volný výklad zákona a rozhodnutí, které je akceptovatelné jen krátkodobě. Vyvadil si to ale nemyslí. "Podle mého názoru musí být mezi ministrem spravedlnosti a nejvyšším státním zástupcem velká důvěra a je zcela zřejmé, že současný ministr rozhodně po volbách ministrem nebude. A nechtěl bych, aby byla doktorka Vesecká odvolávána po volbách jenom proto, že s její osobou budoucí ministr nebude souhlasit,"řekl listu Vyvadil. Soudí proto, že by se buď měla hledat osobnost, o níž se dá předpokládat, že by s ní budoucí ministr souhlasil, anebo by Vesecká měla zůstat vedením zastupitelství jen pověřena a po volbách by se rozhodlo, kdo bude jmenován definitivně.

Premiér Jiří Paroubek již dříve uvedl, že Vyvadil, jenž na ministerstvo nastoupil na roční stáž jako náměstek pro reformu justice, by se po volbách mohl stát šéfem celého úřadu. Vyvadil míní, že by mohl funkci zastávat lépe než stínový ministr ODS Jiří Pospíšil. "Já bych byl lepším ministrem, než by mohl být on,"řekl. V rozhovoru také poznamenal, že jeho vztahy s nynějším ministrem Němcem ochladly poté, co prohlásil, že po odchodu Benešové by měl svoji funkci opustit také Němcův mluvčí Petr Dimun. "Sám jsem mu (Němcovi) nabídl svoji rezignaci, on ji odmítl a to samé a se stejným výsledkem udělal i Petr Dimun,"řekl Vyvadil. Dodal, že Dimun tím v jeho očích vzrostl. Soudí rovněž, že mluvčí nyní vystupuje daleko uvážlivěji a korektněji.


Prezident Václav Klaus vyznamená 28. října při příležitosti státního svátku střihače televize Nova Michala Velíška, který před měsícem zahynul na pražském Karlově náměstí při obraně napadené ženy. Píše to Mladá fronta Dnes. "Volali mi z Hradu, že pan prezident Klaus tu žádost podepsal a že písemné vyrozumění nám teprve dojde,"řekl listu otec zavražděného Josef Velíšek, jenž Medaili Za statečnost in memoriam od prezidenta převezme.

Na vyznamenání navrhli Velíška jeho přátelé. Petiční výbor, který založili, shromáždil 2623 podpisů lidí, kteří ocenění doporučují. O vyznamenání Velíška požádal Klause již dříve také vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek. Velíškova žena Iva ale ocenění nepřikládá důležitost. "Jaký to má pro mě význam? Úplně stejný jako pro Michala, hrob číslo 2870. Tedy žádný," uvedla.

Velíšek se podle policie zastal ženy, již ohrožoval pistolí jednatřicetiletý David Lubina, který na Velíška několikrát bez varování vystřelil. Dvaatřicetiletý otec roční dcery útok nepřežil. Lubina po vraždě zmizel. Policie ho po třítýdenním pátrání zadržela počátkem října poblíž stanice metra Černý Most v Praze 9. Předtím se ukrýval v lesích na okraji Prahy, kde si vybudoval podzemní skrýš. K vraždě střihače se přiznal, hrozí mu až výjimečný trest.


Hospodářské noviny se obšírně zabývají pátečním rozhodnutím Energetického regulačního úřadu obnovit od ledna opět regulaci cen plynu pro všechny zákazníky. Odběratelé plynu (kromě domácností) si sice budou moci volně vybrat svého dodavatele, ale všichni dodavatelé budou mít nařízeny maximální ceny. Hospodářské noviny to označují za bezprecedentně drastický krok s chabým zdůvodněním.

Úřad má sice pravdu, že konkurence na plynárenském trhu je omezena. Hlavním viníkem však je sám stát, zejména vláda Miloše Zemana, která zprivatizovala české plynárenství jako jeden celek. Jedinou společností, kterou nedostali noví majitelé z RWE byla malá Jihočeská plynárenská, která má na trhu zhruba desetiprocentní podíl, upozorňují Hospodářské noviny. Přitom současný předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt i předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina, který se chystá RWE Transgas vyšetřovat, bývali vysokými úředníky ministerstva průmyslu a obchodu. Tedy ministerstva, které současnou podobu Transgasu pomáhalo vytvořit se zdůvodněním, že se tím zabrání prudkému nárůstu cen, píší Hospodářské noviny.

Regulace cen podle Hospodářských novin zastaví vstup nových firem do odvětví. A má-li taková regulace vydržet do doby, než se vytvoří konkurence, bude existovat navěky, upozorňují Hospodářské noviny a připomínají varovný příklad z Kalifornie. Kalifornské úřady totiž před lety postupovaly úplně stejně. Obnovily regulaci koncových cen elektřiny v okamžiku, kdy ceny začaly z objektivních důvodů růst. To vedlo k energetické krizi, ze které se tento stát USA dodnes nevzpamatoval. Tamní zákazníci si teoreticky mohli koupit energii od jiných dodavatelů, ale za regulovanou cenu ji nikdo nechtěl dodávat. Ani v českém plynárenství by dnes větší konkurence neudělala nic s faktem, že ceny plynu na světovém trhu rostou kvůli vysokým cenám ropy, píší Hospodářské noviny. Cena dlouhodobých kontraktů na plyn je totiž kalkulována na základě cen ropných derivátů.


Do pěti let mají v Česku vzniknout tři obrovská logistická centra nadnárodního významu. Zboží z kamionů by se v nich překládalo na vlaky, jež by směřovaly do celé Evropy. Tento záměr je součástí plánu nové státní dopravní politiky pro roky 2005 až 2013, který připravuje ministerstvo dopravy. Do konce prosince ho chce úřad předložit vládě, informují Hospodářské noviny. "Centra by měla stát v blízkosti měst s největší výrobou a spotřebou - Prahy, Brna a Ostravy,"řekl Hospodářským novinámředitel odboru strategie ministerstva dopravy Ondřej Jašek. Později podle něj mají vzniknout ještě čtyři další menší překladiště spíše regionálního významu. Ministerská vize má zastavit propad železniční nákladní dopravy, která v posledních dvou letech výrazně ustoupila kamionům, uvádějí Hospodářské noviny.

Některé skladové areály, které by představám úředníků mohly odpovídat, se již stavějí. "Provádíme jejich analýzu. Nadějný je například jeden projekt logistického centra u dálnice D1, kam má být železnice zavedena. Tento terminál bychom podpořili pobídkami nebo přímou investicí," poznamenal Jašek. Stínový ministr dopravy za opoziční ODS Petr Bendl plán neodmítá. "Je tam hodně věcí, se kterými se dá souhlasit. Už dlouhou dobu se mělo dělat maximum, aby se náklady tlačily zpět na železnici,"řekl deníku.

V zemi jsou již nyní tisíce existujících skladových areálů různé velikosti, jenže nemají železniční vlečku. Aspoň třetina z nich by však měla být v budoucnu na železnici napojena. Podobné sítě logistických center a navazujících dopravních tepen se již budují v Německu nebo v Maďarsku a připravují se v Polsku a na Slovensku, upozorňují Hospodářské noviny.

V průběhu osmi let se má podle plánů ministerstva dopravy za vybudování gigantických logistických terminálů zaplatit až jeden bilion korun, uvádí list. Ministerstvo proto například navrhuje zvýšit podíl hrubého domácího produktu na výdaje do dopravy ze současných 1,8 na až 2,5 procenta. Tím by pro dopravu získalo až 80 miliard korun ročně. Další peníze chce stát vybrat například zvýšením podílu spotřební daně z pohonných hmot na 30 až 50 procent ve prospěch Státního fondu dopravní infrastruktury. Kromě toho má investicím do dopravy pomoci i výnos z mýtného, kterého by se mělo vybrat odhadem pět miliard ročně. Záměr počítá také se získáním peněz z evropských fondů i z bankovních úvěrů.


Tři kolínští faráři požádali radnici, aby zakázala travesti show, při níž se muži převlékají za ženy a napodobují známé zpěvačky. Vystoupení se má konat ve čtvrtek v kolínském společenském domě. Radnice duchovním ale zřejmě nevyhoví, píše středočeská příloha Mladé fronty Dnes. Duchovní podle listu tvrdí, že taková show je zvrácená a nemorální. Navíc jim vadí, že travestité jsou často homosexuálové. "Jsou to nepřirozené věci. Když už dospělí nejsou soudní a taková kultura jim nevadí, proč alespoň nemyslí na vývoj svých dětí?," citoval list Františka Fleka, pastora apoštolské církve. Spolu s ním se pod dopis podepsali také zástupci církve bratrské a církve Slovoživota. Podle ředitele městského společenského centra Zdeňka Hejduka se při představení nedějí žádné nepřístojnosti, členové skupiny pouze v nádherných kostýmech napodobují populární domácí a zahraniční zpěvačky. Děti podle něj navíc nemají na večerním představení co dělat. Vedoucí ostravské skupiny Královny noci, která má v Kolíně vystoupit, Gaži Zoltán o protestu církví nic nevěděl a s ničím podobným se prý ještě nesetkal. Jeho skupina patří k nejuznávanějším v Česku.