Přehled tisku

Václav Havel, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Komentáře tisku kritizují sobotní policejní zásah proti technoparty na Tachovsku. Lidové noviny přitom negativně hodnotí i roli bývalého prezidenta Václava Havla při jednání s technaři. O zprostředkování ho požádal přímo premiér Jiří Paroubek, podobnou úlohu ale může plnit jen člověk, který je víceméně nestranný. Havel se však přidal otevřeně na jednu stranu sporu - k technařům.

Václav Havel, foto: ČTK
Komentáře tisku kritizují sobotní policejní zásah proti technoparty na Tachovsku. Lidové noviny přitom negativně hodnotí i roli bývalého prezidenta Václava Havla při jednání s technaři. O zprostředkování ho požádal přímo premiér Jiří Paroubek, podobnou úlohu ale může plnit jen člověk, který je víceméně nestranný. Havel se však přidal otevřeně na jednu stranu sporu - k technařům. Přišel je dokonce podpořit na jejich demonstraci. Na svůj názor má exprezident jistě nárok, ale v takovém případě měl svou roli zprostředkovatele odmítnout, píše komentátor v Lidových novinách.

Jak uvádí deník Právo, organizátoři CzechTeku hovoří i o druhé oběti, kterou má mít na svědomí policejní zásah proti účastníkům technoparty. Během ní měl být zraněn Francouz, který pak měl být převezen do plzeňské nemocnice. Jeho známí o něm prý už dva dny nemají žádné informace. Policie ale podobné zprávy nepotvrdila. Ani nemocnice žádného takového pacienta nepřijala a informace o úmrtí francouzského občana nemá ani francouzské velvyslanectví v Praze. Za první oběť organizátoři technoparty považují mladého Čecha, kterého v sobotu srazilo auto na dálnici, připomíná Právo.


Podle Hospodářských novin by Senát měl prezidenta požádat o nové jméno kandidáta na ústavního soudce. O kandidatuře Vlasty Formánkové jedná horní komora tento čtvrtek. Soudkyně Formánková se ale dosud podle deníku ústavním právem nezabývala, odborně nepublikovala, a dodnes zlehčuje verdikt z roku 1980, kdy poslala na deset měsíců do vězení hospodského, který nadával komunistům. "Mezi českými soudci se najde deset takových, kteří mají skutečně ústavní, nikoli jen krajský formát," tvrdí komentátor.


Cizinecká policie udělala chybu, když zamítla žádost kontroverzního podnikatele Viktora Koženého o dlouhodobý pobyt v České republice, píše Mladá fronta Dnes. Kožený se odvolal a úřady mu nyní daly za pravdu. Povolení bylo pro Koženého podmínkou, aby mohl kandidovat do Evropského parlamentu. Kožený se teď kvůli tomu chystá zpochybnit volební výsledky. Podle odborníků ale nemá šanci uspět. Aby taková stížnost mohla být úspěšná, musel by podle brněnské právničky Kateřiny Šimáčkové navíc prokázat, že jeho případná účast by bývala měla šanci ovlivnit výsledek voleb. Koženého strana Občanská federální demokracie (OFD) však v eurovolbách propadla, získala jen 2030 hlasů (0,08 procenta). Bývalý šéf harvardského impéria Kožený, který je v Česku i ve Spojených státech trestně stíhán kvůli miliardovým podvodům, žije na Bahamách. Po vstupu na české území mu hrozí okamžité zadržení, připomíná Mladá fronta Dnes.


Řidiči nad 60 let způsobují méně dopravních nehod než jejich mladší kolegové, píše deník Právo s odvoláním na statistiku, kterou listu poskytla dopravní policie. Řidiči ve věku 61 až 70 let loni způsobili 5408 dopravních nehod a řidiči nad 70 let 2921 nehod, zatímco řidiči ve věku od 20 do 60 let mají na svědomí více než 100.000 dopravních nehod. Také obětí bylo mezi seniory v porovnání s mladšími řidiči podle Práva méně. Podle české legislativy mají osoby starší 68 let povinnost každé dva roky projít preventivní prohlídkou, která má posoudit jejich zdravotní způsobilost k řízení auta.


Prodat kradené zboží v nočním bazaru není problém, zjistila Mladá fronta Dnes. Její redaktoři, vybaveni skrytou kamerou, zkoušeli v noci v zastavárně prodat kradený mobil. Nekontrolovaný prodej kradeného zboží měla ztížit novela, podle níž zastavárníci při nákupu musejí požadovat doklady prodávajícího a při prodeje věcí mají účtenkou potvrdit jejich prodej. Redaktoři nejprve během úterní noci se skrytou kamerou v jedné zastavárně zakoupili mobilní telefon za 1700 korun. O jeho původu se nic nedozvěděli, účtenku nedostali. V jiné zastavárně se jim ho pak za 850 korun podařilo prodat. Uvedli přitom, že žádné doklady u sebe nemají. "Nic, to je dobrý, to je jedno," reagoval zastavárník. Podle majitele bazaru šlo ale o výjimečný případ. Kvůli takovýmto případům skupina poslanců navrhla novelu, podle které by nebylo možné prodávat, nakupovat ani přijímat zboží do zástavy v noci, respektive od 22:00 do 06:00. Poslanci o ní budou hlasovat asi na podzim.


Zájem o klasické stolní počítače v Česku rychle klesá. Na jejich místo přicházejí notebooky, které jsou menší, praktičtější a jejich cena je již téměř stejná. Notebooky nyní tvoří asi 40 procent ze všech počítačů prodaných v České republice. Ještě před rokem jejich podíl činil necelých 30 procent, napsaly Hospodářské noviny. Ceny přenosných počítačů v posledních několika čtvrtletích prudce klesaly. Podle mluvčího výrobce počítačů Fujitsu Siemens Marka Němce již dosáhly "psychologické hranice" 15.000 korun bez DPH. "Pod tuto hranici už klesat budou jen těžko. Je nutné si uvědomit, že jde o cenu, za kterou se běžně prodávají kapesní počítače," řekl Němec. Zákazníci přitom jsou ochotni zaplatit vyšší cenu za kvalitu a výkon. Podle prodejců výpočetní techniky nejčastěji kupují notebooky za cenu kolem 25.000 korun. Odborníci ale očekávají v brzké době mírný růst cen přenosných počítačů. Ten by podle nich měl být způsoben zpevňováním dolaru, na který je většina výrobců vázána.


Starostové šumavských obcí chtějí zastavit odumírání lesa kvůli kůrovci, kterého správa národního parku odmítá likvidovat. Napsali proto dopis premiérovi Jiřímu Paroubkovi, že se obávají usychání lesa v parku kvůli tomu, že se stromy napadené kůrovcem nekácí. Píší o tom Mladá fronta Dnes a Lidové noviny. Starostové mají pocit, že šumavský park slouží jako laboratoř pro nejrůznější pokusy, jak pečovat o les. Chtějí, aby se znovu v parku kácely stromy napadené kůrovcem. Dopis už podepsalo 11 starostů šumavských obcí, vůbec poprvé se tak spojily jak jihočeské, tak i západočeské obce. Starostové tvrdí, že budou požadovat odstoupení ministra životního prostředí i vedení národního parku, pokud se prokáže, že nezasahování člověka do přírodních procesů v lesích je špatný krok. Chtějí také nastolení jasné a neměnné koncepce, jak o národní park pečovat, která se nezmění ani po výměně ministrů. V posledních letech podle starostů kvůli nezasahování proti škůdcům v lesích uhynulo přes 1,5 tisíce hektarů lesa například na Březníku či Pramenech Vltavy. Plochy se rozšiřují a nedá se očekávat, že během několika let vyroste na těchto místě nový les, tak aby se přirozený stav vyrovnal.