Přehled tisku

0:00
/
0:00

V Česku používá internet o milion lidí více než před rokem, konstatují Hospodářské noviny. K síti se připojí alespoň jednou měsíčně zhruba třetina obyvatel. I když jde o značný posun, naše země i tak zaostává za průměrem Evropské unie. Ve všech zemích společenství se k internetu připojí alespoň jednou za měsíc více než 46 procent lidí. Češi využívají internet hlavně k vyhledávání informací.

Premiér Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Právo si všímá zřejmě již ukončeného sporu mezi ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem a nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou. Deník podotýká, že premiér Jiří Paroubek Benešovou označil za čestnou a neúplatnou. V tom se podle Práva shoduje s většinou občanů, kteří její činnost sledují. Němec podle listu nemá sílu odvolání Benešové ve vládě prosadit. Případné hledání náhrady za ni se tak odsouvá na příští volební období, soudí komentátor. Výsledek celé "bouře ve sklenici vládní vody" je podle něj tedy ten, že se Benešová a celé státní zastupitelství Němce a jeho mluvčího Petra Dimuna do konce volebního období už nezbaví. "Veřejnost bude nadále překvapována dalšími výrony jejich profesionality a znalostmi práva," uzavírá autor ironicky svoji glosu.


Zpřísněná bezpečnostní opatření v Praze,  foto: ČTK
Česká policie spolupracuje s britskými úřady při hledání teroristů, kteří minulý čtvrtek spáchali útoky v Londýně. Lidovým novinám to potvrdila mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová. S informacemi o zapojení Čechů do vyšetřování přišel v neděli britský list The Observer. Podle něj se čeští kriminalisté účastnili protiteroristického summitu policejních složek v Londýně. Česká oficiální místa však tuto informaci popřela. Podle mluvčího rozvědky Bohumila Šrajera Češi s britskou službou trvale spolupracují, žádnou konkrétní žádost, který by se týkala londýnských útoků, zatím neobdrželi.

Deníky Bohemia vyzkoušely bezpečnostní opatření, která policie zostřila po teroristických útocích v Londýně. Fiktivní nálože ukryté v papírové krabici, kterou redaktoři listu pronesli do pražského metra, si nevšimla ani jedna z policejních hlídek. Nastraženou krabici pak policisté odstranili ze stanice Můstek až téměř po půl hodině. Další krabice bez povšimnutí metrem dojela až na konečnou stanici Skalka, kde zůstala ležet opuštěná na lavičce. Jak uvádějí Deníky Bohemia, na tomto místě propadli v testu vedle policistů také lidé. Vedle neznámého objektu stál v jednu chvíli kočárek a brzy se krabice dokonce válela po zemi, aby si cestující měli kam sednout.


Za některými úspěšnými a široce medializovanými akcemi policie proti ozbrojeným lupičům mohl stát policejní informátor David Berdych a jeho komplicové, upozorňuje Právo. Vyšetřovací spisy v kauze údajného Berdychova gangu obsahují výpovědi, podle kterých Berdych využíval své pozice v boji proti konkurenčním gangům. Chystal pro ně údajně i smrtelné pasti. Jedna z nich podle Práva sklapla před pěti lety na Mělnicku ve Všetatech, kde tehdy byla vyloupena pobočka České spořitelny. Policie zaútočila na lupiče, až když vyjeli z obce. Jednoho z nich pak ale muži zákona střelili přímo do hlavy. Podle všetatského starosty to už tehdy působilo, jako by se policie chtěla někoho zbavit, píše list.


Celkem 69 českých zákonodárců sepsalo petici, ve které žádají prezidenta Václava Klause, aby zpěváku Karlu Gottovi propůjčil medaili za zásluhy, informují Lidové noviny. Před dvěma týdny přitom poslanci zamítli návrh, aby zpěváka sněmovna zařadila mezi své kandidáty na státní vyznamenání kvůli jeho angažovanosti za totalitního režimu. Gottovi uteklo doporučení ve sněmovně o pět hlasů. Podle zákona má ale hlava státu v konečném rozhodnutí volné ruce. Signatáři petice nyní prezidenta vyzývají, aby právě tohoto svého práva využil a Gottovi vyznamenání udělil. Mezi podepsanými jsou například ministři Bohuslav Sobotka, Zdeněk Škromach, poslanci Jan Kavan, Petr Lachnit, Jaromír Schlink, Michaela Šojdrová, Vojtěch Filip či Ivan Langer.


Majetková přiznání politiků či soudců by v budoucnu měla kontrolovat nová, třináctičlenná rada, uvádí Mladá fronta Dnes. Předpokládá to návrh zákona o střetu zájmů, který dokončil ministr spravedlnosti Pavel Němec. Pravomoci této rady by byly poměrně vysoké. Mohla by sama přezkoumávat přiznání politiků a rozhodovala by také až o půlmilionových sankcích za porušování zákona. - "Nebude ale zakrátko třeba další rady, aby dohlížela na dohlížitele?" ptá se komentátorka Mladé fronty Dnes. "Svět politiky nebude čistší, vztahy mezi byznysem a politiky transparentnější, ale naopak ještě temnější a zašmodrchanější. Snad. Ale každý nehloupý pokus je lepší než žádný. Po řadě finančních afér stran i jednotlivých politiků se nedá spoléhat na mravní samovýchovu našich volených zastupitelů," uzavírá komentátorka.


Devět klientů cestovní kanceláře Sunny Days si nuceně prodloužilo svůj pobyt v Egyptě. Cestovka pro ně totiž neposlala letadlo. Zdůvodnila to tím, že jde o problém s místním letištěm. Jak ale zjistila Mladá fronta Dnes, kancelář dva lety sama zrušila. Sunny Days po opakovaných dotazech problémy vysvětlila tím, že letečtí dopravci nabídli pro lety jiné časy, než cestovka potřebovala, a proto došlo k jejich zrušení, upozorňuje list. Lidé, kteří si zaplatili týdenní pobyt v letovisku Šarm al-Šajch, se měli vrátit v neděli večer. Domů se ale dostanou zřejmě až v úterý s Českými aeroliniemi.


Kokainový gang rozprášili detektivové z Národní protidrogové centrály. Podle deníku Právo v červenci pozatýkali 21 drogových kurýrů ze severních Čech. Ze sítě unikl pouze organizátor gangu, Nigerijec Thompson. Všech 21 zadržených Severočechů skončilo ve vyšetřovací vazbě. Jsou obviněni z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Nyní jim hrozí až 15 let vězení, píše Právo. Kokain pašují za zámoří především nezaměstnaní Češi. Téměř jedinou oblastí, odkud kokain pochází, jsou střední Andy jihoamerických států Kolumbie, Peru a Bolívie.


V Česku používá internet o milion lidí více než před rokem, konstatují Hospodářské noviny. K síti se připojí alespoň jednou měsíčně zhruba třetina obyvatel. I když jde o značný posun, naše země i tak zaostává za průměrem Evropské unie. Ve všech zemích společenství se k internetu připojí alespoň jednou za měsíc více než 46 procent lidí. Češi využívají internet hlavně k vyhledávání informací. Naprosto přitom dominuje zadávání dotazů do tuzemských internetových vyhledávačů. Druhou nejčastější činností je pak získávání informací ze zpravodajských portálů. V minulém týdnu zajímalo lidi nejvíce dění v Londýně, v Iráku a na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.


Češi v létě nasbírají lesní plody za miliardy korun, upozorňuje Mladá fronta Dnes. V loňském roce jsme podle odhadů v lesích natrhali plody za více než 3 miliardy. Nasbíralo se například 6 tun hříbků, lišek přinesli sběrači dokonce deset tun. Lidé často své úlovky prodávají u silnic nebo v tržnicích, protože výkupny je už svými cenami odradily. Nabízejí jim totiž mnohdy jen polovinu toho, co by mohli získat přímo prodejem. Drobní sběrači si lesními plody přivydělají zhruba několik tisíc korun ročně.


Mladá fronta Dnes píše o ambiciozních plánech brněnské pilotky Hany Zejdové. Třiačtyřicetiletá žena na kluzáku již více než padesátkrát překonala světový rekord a teď chce podle listu pokořit další hranici lidských možností. Chce totiž na bezmotorovém letadle obletět celou Zemi. Unikátní let se má uskutečnit v kluzáku, který vyrobí brněnští konstruktéři. Cesta kolem světa by měla trvat pět nebo šest dnů a pro případ nouze bude mít letadlo záložní motor. Kluzák poletí ve výšce pětadvacet tisíc metrů, ve stratosféře, a v jeho kabině se budou střídat dvě pilotky. Na projektu pracují i odborníci z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku /NASA/.