Přehled tisku

Karel Gott
0:00
/
0:00

Jméno Karla Gotta opět proniklo až do Sněmovny. Stalo se tak v okamžiku, kdy poslanci probírali návrhy na státní vyznamenání, které významným osobnostem uděluje nebo propůjčuje prezident republiky, píše Právo. Poslanci a senátoři jména navrhují, ale hlava státu má v tomto ohledu úplně volné ruce.

Premiér Jiří Paroubek,  foto:ČTK
Premiér Jiří Paroubek během ekonomického fóra na pražském Žofíně prorokoval české ekonomice skvělé časy, píší LN. Podle něj by totiž po roce 2007 mohlo tuzemské hospodářství růst závratným, téměř osmiprocentním tempem. Paroubek prohlásil, že Česká ekonomika dožene do roku 2013 průměr zemí Evropské unie Ekonomové s tím ale nesouhlasí. "Jde spíše o u utopii než o reálné představy," reagoval hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Paroubek ovšem tvrdí, že se za dva roky tempo ekonomiky vyhoupne na necelých osm procent díky zahraničním investicím a prostředkům z fondů Evropské unie. Podle premiéra se české hospodářství nachází ve skvělé kondici už teď. Zdůraznil, že je to především díky vládnutí sociálních demokratů "Česká republika má za sebou šest tučných let," řekl doslova premiér.


Proč je těžké najít nového policejního prezidenta? Ptá se MF Dnes. Vlastně není vůbec divu, že do křesla policejního prezidenta se nikdo příliš nehrne. V čele padesátitisícového sboru bude hodně těžké se osvědčit. Na nástupce Jiřího Koláře totiž čeká řada úkolů. Ten první, který si pro něj přichystal ministr vnitra František Bublan, se jmenuje trochu odtažitě "reorganizace policie". Zjednodušeně řečeno, sféry vlivu šéfů se budou měnit a zároveň mnozí policisté toho budou muset umět zvládnout více. Co to bude znamenat pro lidi, tedy "klienty" policie? "Myslím, že když třeba někomu ukradnou auto, pátrání by se mělo zrychlit a zjednodušit," vysvětluje ministr vnitra František Bublan. "Reorganizací" to však rozhodně skončit nemůže. Nový šéf bude muset policisty převychovat. Vštípit jim, že když po lidech chtějí, aby nepřekračovali povolenou rychlost a nejezdili do zákazů, nesmějí jezdit nepřiměřeně rychle a do zákazů ani oni. Příští policista číslo jedna bude muset také zlepšit výběr podřízených, aby vyloučil lidi náchylné ke korupci, rasismu či přílišné agresivitě (aby nestříleli po lidech, kteří přecházejí na červenou, jako jejich kolega v Plzni). A musí eliminovat policisty, kteří v průběhu kariéry přejdou na stranu zločinu, jako to udělali komplicové gangstera Davida Berdycha. Výběr vhodného kandidáta, který obstojí, je jedním z největších letošních ministrových úkolů.


Každý sedmý řidič se setkal s policisty, kteří mu dali na výběr - buď zaplatí za dopravní přestupek pokutu, nebo jim dá úplatek a oni na vše zapomenou. Vyplývá to z průzkumu společnosti SC&C pro MF DNES, kterého se zúčastnilo 2329 respondentů. "Průzkum ukázal vysoké číslo. Jen nevím, zda všichni odpověděli pravdivě, třeba kvůli tomu, že policii nemají rádi," řekl ministr vnitra František Bublan. "Už rozjíždíme programy, které by měly korupci omezit." Novinek je několik. Osmnáct policejních aut je vybavených kamerami, které zaznamenávají, jak policisté jednají s řidiči. Středočeští policisté zase vše nahrávají na diktafon. "V některých regionech se mění členové hlídek, aby se ztížila případná domluva o úplatcích," řekla policejní mluvčí Blanka Kosinová.


Česká republika se možná částečně vrátí k územnímu členění založenému na uspořádání z roku 1960. Vláda schválila předlohu zákona, podle které by vedle 14 krajů vzniklo osm nových oblastí, které by pokrývaly působnost například policie a soudů. Oblasti by podle předlohy ministerstva vnitra dostaly i stejné názvy jako před pětačtyřiceti lety, tedy Jižní a Severní Morava, Jižní, Severní, Západní, Východní a Střední Čechy a Praha. Oblast by nebyla samosprávní jednotkou, tou by zůstaly kraje. Stala by se ale nejvyšším územněsprávním celkem, který by se členil na kraje, ty pak na okresy, okresy na správní okrsky a ty nakonec na správní obvody obcí a vojenské újezdy. Pod jednu oblast by v některých případech tedy patřilo více krajů, což by se podle předkladatelů týkalo například oblasti Jižní Morava.


Jméno Karla Gotta opět proniklo až do Sněmovny. Stalo se tak v okamžiku, kdy poslanci probírali návrhy na státní vyznamenání, které významným osobnostem uděluje nebo propůjčuje prezident republiky, píše Právo. Poslanci a senátoři jména navrhují, ale hlava státu má v tomto ohledu úplně volné ruce. Gott sice v uplynulých letech figuroval v takovém seznamu už několikrát, avšak vždy šlo jen o nápady občanů, kterým poslanci nedopřáli sluchu. S návrhem na propůjčení medaile Za zásluhy vystoupil soc. dem. poslanec Oldřich Němec. Poslanec svůj návrh zdůvodnil těmito slovy: "Zlatý hlas z Prahy, Sinatra východu, Zlatý slavík, Slavík východní Evropy, Zpěvák století nebo Posel dobrých zpráv, to jsou přívlastky, které si získal král české popmusic pan Karel Gott, jako jedna z největších legend české hudební scény všech dob a současně i jako jedna z největších neanglicky zpívajících legend na světě." Ani desetiminutový výčet Gottových zásluh ale mezi poslanci nezabral. Vyznamenání by mu udělilo -soudě podle hlasování - jen 68 poslanců bez ohledu na stranickou příslušnost. Mezi jeho fanoušky se zařadili např. místopředseda ODS Petr Nečas, šéf poslaneckého klubu soc. dem. Michal Kraus či komunistický předseda Miroslav Grebeníček.


Pražský městský soud rozhodl, že herec Jan Skopeček byl neoprávněně zanesen v seznamu spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti, píše Právo. Soud uložil ministerstvu vnitra, aby Skopečka z internetového seznamu vyškrtlo. Herce vedla StB pod krycím jménem Franta nejdříve jako prověřovanou osobu, poté jako kandidáta tajné spolupráce a od dubna 1978 jako agenta. "Ano, několikrát jsem se s nimi setkal. Ptali se například na náladu ve sboru," řekl už při prvním jednání herec. S pracovníky bezpečnosti se setkával v kavárnách. Prý jim však žádné informace nepředával a nikdy nic nepodepsal. Skopečka registrovala pátá správa, která se věnovala boji s vnitřním nepřítelem.