Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Středeční tisk se věnuje především pondělní schůzce sociálních demokratů a komunistů. Hospodářské noviny jednání kritizují. "Není nic divného na tom, že jedna levicová strana hledá podporu u druhé levicové strany. To by ovšem ta druhá nesměla být nereformovaná a zastydle nenávistná česká KSČM. Zacházet s ní jako s normální partají je možná z Paroubkova pohledu normální. Ale obecně lidsky špatné," uvádí deník.

Středeční tisk se věnuje především pondělní schůzce sociálních demokratů a komunistů. Hospodářské noviny jednání kritizují. "Není nic divného na tom, že jedna levicová strana hledá podporu u druhé levicové strany. To by ovšem ta druhá nesměla být nereformovaná a zastydle nenávistná česká KSČM. Zacházet s ní jako s normální partají je možná z Paroubkova pohledu normální. Ale obecně lidsky špatné," uvádí deník. Negativní postoj v tomto případě zaujaly i Lidové noviny, podle kterých ze setkání těžili jen komunisté. Pozastavují nad tím, že si premiér Jiří Paroubek nechává radit v případě cesty do Číny od šéfa komunistů Miroslava Grebeníčka. Naopak Právo se domnívá, že je lépe KSČM vyvést z politického "ghetta", než ji nechat v izolaci. Deník považuje KSČM vyvedenou z politického "ghetta" za lepší, než KSČM izolovanou.


Selhání policie v kauze Krejčíř bylo větší, než se dosud tvrdilo, upozorňují Lidové noviny. Zatčený miliardář Radovan Krejčíř totiž nejspíš policii neutekl okénkem na toaletě, ale zadní brankou. Podle listu dali policisté Krejčířovi při domovní prohlídce jeho vily ještě více volnosti, než dosud přiznávali. Podle deníku Právo někteří policejní důstojníci, kteří jsou za zásah ve vile podnikatele zodpovědní, uvolňovali do médií záměrně falešné informace, aby odvrátili pozornost od své zodpovědnosti. "Skupina ve vile porušila vše, co bylo možné. Nesplnili ani pokyn, že Krejčíře mají neustále střežit tři policisté, kteří se od něho neměli hnout ani na krok. Obviněný měl mít také pouta na rukou. Nic z toho se nestalo," řekl Právu policejní zdroj.


logo Sazky
Hospodářské noviny rozebírají situaci loterijní firmy Sazka, která musí splácet dluhy za výstavbu sportovní haly Sazka Arena. Mluvčí Sazky loni v dubnu tvrdil, že objem peněz, které Sazka dává do českého sportu a tělovýchovy, nebude v žádném případě ohrožen. S dodržením tohoto slibu to ale bude mít velmi těžké, podotýkají HN. Zadluženost firmy roste, a pokud se jí obchod nebude dařit dobře, tak zbude méně peněz pro sportovce. Podle HN se nyní před Sazkou otevírají dva možné scénáře. Podle toho prvního bude loterijní byznys čím dál úspěšnější a firma mezi akcionáře rozdělí minimálně stejně peněz jako dřív. Podle druhého scénáře budou splátky pro firmu neúnosné, do věci se vloží někteří politici a halu ve jménu veřejného zájmu podpoří. Občané pak budou z daní dotovat sportovce i provoz Areny. "Možná by Sazka na tyto varianty mohla vypsat zajímavé sázky," uvádí komentář HN.


V podvodu s peruánským dluhem, ve kterém přišlo české ministerstvo financí o víc než 40 milionů korun, musel pachatelům napomáhat někdo z ministerstva. Mladé frontě Dnes to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Nedokáže si prý představit, že by "na první pohled evidentní podvod byl realizován bez toho, aby na ministerstvu financí nebyla nějaká s touto transakcí spolupracující či sympatizující osoba". Ministerstvo už kvůli záležitosti podalo trestní oznámení. Minulý týden rezignoval náměstek ministra Ladislav Zelinka a ministr odvolal i ředitele odboru mezinárodních finančních vztahů Karla Ponocného. Podle původní smlouvy měl stát dostat 30 procent z vymožené částky, podle dodatku z roku 2002 už jen pět procent. Sobotka tuto změnu označil za podivnou okolnost. "Tento proces sám o sobě budí pochybnosti, a proto je dobře, že celou věc posoudí policie," dodal. Stát pak dostal z peruánského dluhu jen 2,3 milionu korun a firma Anper téměř 44 milionů. Majitel firmy Anper Anton Murárik v úterý MfD řekl, že věděl, že peníze z Peru již leží na bankovním účtu v České republice. Přesto s ministerstvem mandátní smlouvu na vymáhání této pohledávky podepsal.


Značka Peugeot je čtvrtá nejkradenější v ČR
Více než dvě třetiny Čechů, chtějí, aby poslanci přitvrdili tresty pro řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Vyplývá to z průzkumu, který pro Mladou frontu Dnes zpracovala společnost SCaC. Průzkum proběhl před jednáním poslanců o návrhu silničního zákona. Ten počítá s vyššími pokutami, bodovým systémem trestů a s možností okamžitě zabavit řidičské průkazy. Pro tvrdší tresty se v průzkumu vyslovilo téměř 65 procent dotázaných. Zavedení přísnějších trestů by přivítalo více žen než mužů. Pokud jde o věk, zpřísnění trestů nejvíce podporují lidé starší šedesáti let. Zásadně proti jsou naopak mladí do devětadvaceti let, píše Mladá fronta Dnes.


Počet platebních karet, které v Česku ohrozil virus z USA, prudce roste. Podle informací deníku Právo jde o téměř tisíc karet. Toto číslo ale zřejmě nebude konečné. Po ČSOB a Komerční bance přikročily k výměně ohrožených platebních karet i Česká spořitelna, GE Money Bank a HVB Bank. "Analyzujeme průběžně informace od asociací VISA a MasterCard o možném ohrožení jednotlivých karet našich klientů. Z více než 2,5 milionu karet jsme zablokovali asi třicet," potvrdila mluvčí ČS Klára Gajdušková. U žádné z dosud identifikovaných karet však podle ní nehrozí bezprostřední nebezpečí zneužití. Jen v USA virus ohrozil asi 40 milionů platebních karet. Hackeři se nabourali do systému společnosti CardSystem Solutions, která zajišťuje vypořádání plateb u amerických obchodníků. Pachatelé tak podle FBI měli možnost vyloupit účty statisíců lidí.


Karel Vaš
Vrah generála Píky si zřejmě polepší, uvádí Mladá fronta Dnes. Devětaosmdesátiletý Karel Vaš, který za vraždu Heliodora Píky nebyl potrestán, bude totiž mít nárok na příspěvek ve výši dva a půl tisíce korun, který podle nového návrhu zákona náleží odbojářům. Vaš totiž působil u československého vojska v Sovětském svazu. Nic na tom nemění, že už tehdy pracoval pro sovětskou tajnou službu a podílel se na deportacích nevinných lidí do lágrů, podotýká deník. "Jeho pokřivený příběh je příběhem této země. Ta z něj udělala hodného dědečka, jenž si rád hraje s vnoučaty," říká čestný předseda Československé obce legionářské Tomáš Sedláček. Ten strávil přes deset let v komunistických kriminálech. Vaš byl souzen za vraždu Píky. Soud sice řekl, že za ni nese vinu, ale že je tento zločin už promlčen.


Chudoba ve vědě cti netratí, parafrázuje deník Právo prezidenta Václava Klause. Ten si v úterý prohlédl špičková pracoviště pražského Ústavu experimentální medicíny a Mikrobiologického ústavu. V závěrečné debatě s akademiky překvapit citáty filozofa Karla Poppera: chudoba ve vědě cti netratí, pro vědce je naopak hrozivější bohatství, které ubíjí myšlení.


Praha se dostala do první třicítky nejdražších měst světa, píší Lidové noviny. Ještě v loňském roce se přitom české hlavní město řadilo na 49. místo. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu společnosti Mercer Human Resource Consulting. Tradičně nejvíce platí za bydlení, potraviny, dopravu či zábavu lidé v japonském Tokiu a Ósace. Praha se nyní dostala na 28. příčku. Z hlavních měst zemí střední a východní Evropy do první třicítky pronikla ještě Varšava a Budapešť. Za výrazným posunem středoevropských metropolí stojí podle autorů studie postupné přibližování ekonomik úrovni Evropské unie. Svou roli sehrálo i posilování české měny vůči dolaru, ve kterém se pořadí měst počítá.