Prezident Havel jednal s řeckým prezidentem Stefanopulosem

Společná evropská obrana, která vzniká v rámci Evropské unie, by neměla oslabit bezpečnostní vazby mezi Spojenými státy a starým kontinentem uvnitř NATO. Tento názor tlumočili v Praze prezidenti České republiky a Řecka Václav Havel a Constantinos Stefanopulos, který v úterý zahájil oficiální návštěvu České republiky.

Společná evropská obrana, která vzniká v rámci Evropské unie, by neměla oslabit bezpečnostní vazby mezi Spojenými státy a starým kontinentem uvnitř NATO. Tento názor tlumočili v Praze prezidenti České republiky a Řecka Václav Havel a Constantinos Stefanopulos, který v úterý zahájil oficiální návštěvu České republiky. Podle Václava Havla spočívá společná obrana Evropy a severní Ameriky na dvou pilířích. Přičemž nynější vytváření evropské obranné identity bude znamenat pouze upevnění onoho evropského pilíře. Jak český prezident dále dodal, vlastní obranná politika Evropské unie by měla být doplňkem mechanismů NATO. Constantinos Stefanopulos se pak dokonce domnívá, že na konci nynější iniciativy bude upevnění vztahů s aliancí...

"Evropská obranná iniciativa by neměla negativně ovlivnit NATO. Už vzhledem k tomu, že existuje oboustranný souhlas k jejímu budování. Obranná politika v rámci Evropské unie bude znamenat větší zasahování Evropy do vlastních regionálních krizí. Převzetí větší odpovědnosti za obranné operace a také převzetí části finančních nákladů."

Soudí prezident Stefanopulos. Václav Havel pak neopomněl zdůraznit, že by se Evropa neměla bezmezně spoléhat na americkou pomoc: Prezident Havel během rozhovoru také ocenil zlepšení v řecko-tureckých vztazích, které zaregistroval i při nedávných rozhovorech s tureckými politiky. Do podrobností se ale nechtěl pouštět s tím, že mu to nepřísluší. Návštěva řeckého prezidenta se totiž uskutečňuje měsíc poté, co prezident Havel navštívil Turecko, s nímž se Řecko pře o Kypr a o svrchovanost v Egejském moři, a pár dní po skončení dalšího kola rozhovorů o budoucnosti Kypru.

Řecký prezident Stefanopulos promluvil během slavnostní večeře na Pražském hradě. Jak zdůraznil, Řecko věří, že se Česká republika připojí k jeho plánu na obnovu balkánských zemí, kterou si Atény vzhledem ke své poloze vytyčily jako svůj velký úkol. Spolupráce ČR s Řeckem při obnově Balkánu by navázala na česko-řeckou mírovou iniciativu, vytvořenou v době loňského vojenského zásahu Severoatlantické aliance, které jsou oba státy členy, proti Jugoslávii. Za Řecko, které se proti náletům NATO ohradilo, ji vytvořil ministr zahraničí Jorgos Papandreu, za českou stranu Jan Kavan. Aliance, stejně jako někteří čeští představitelé, na ni reagovala značně rezervovaně.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio