Prezident Zeman chce vetovat zákon o národních parcích

Foto: Jan Rosenauer, archiv Českého rozhlasu

Poslanci přijali nová pravidla pro národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Odmítli tak senátní úpravu, která měla mimo jiné zvýšit pravomoci obcí. Zastánci sněmovní verze varovali, že senátní návrhy povedou ke konci národních parků. Zastánci senátní verze naopak tvrdili, že pravidla budou tak přísná, že se lidé odstěhují.

Foto: archiv Českého rozhlasu - Radia Praha
Zákon počítá s rozdělením parků do čtyř zón, na jejich změnu by platilo 15leté moratorium. Vymezí se také cesty, trasy a místa pro táboření nebo pro splouvání řek. Zruší se zákazy rozdělávání ohňů v obcích nebo zákazy vjezdu mimo silnice. Stát nebude moci v národních parcích prodávat žádné své pozemky, na ostatní má mít předkupní právo.

"Přijetím tohoto zákona Šumava ani neuschne, ani ji nesežere kůrovec. Lidé tam budou žít dobře,"říká ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle odpůrců je zákon vítězstvím ekologických aktivistů

Podle opozičního poslance Jana Zahradníka z ODS je schválená verze vítězstvím ekologických aktivistů:

Jan Zahradník,  foto: Posel mb,  CC BY-SA 3.0
"Podle sněmovní verze, pokud bude platit, bude možné přeměnit více než 50ti procentní území Šumavy na bezzásahové území, tedy na divočinu. A víme dobře, co divočina umí udělat. Po orkánu Kyrill, kdy bylo bez zásahu ponecháno kolem 20ti procent území, vznikla kůrovcová kalamita, která má za následek 20 tisíc hektarů suchého lesa."

Podle Zahradníka je na Šumavě každá stavba až po boudu vedle domku pod kontrolou. Kampaň ekologických aktivistů byla podle něj založena na lžích, že Šumava bude vykácena a zastavěna lunaparky.

Poslanci se obávají golfových areálů a hotelů

Obavy zmínil i poslanec TOP 09 Michal Kučera, který podpořil sněmovní verzi:

"Myslím, že nikomu nebude vadit, že se na Šumavě a v dalších českých národních parcích nebudou stavět golfové areály a hotelové komplexy, že tam bude zachovaná příroda. Obce, zejména na Šumavě, prosperují z toho, že jsou na území národního parku. Každý rok přijíždí na Šumavu téměř milión návštěvníků. Přinášejí tam peníze a rozvoj služeb. Co by za to daly jiné obce třeba v Krušných horách nebo v Jeseníkách."

Antonín Schubert,  foto: ČT24
Ostře se proti zákonu postavil předseda Svazu obcí Národního parku Šumava a starosta Modravy Antonín Schubert:

"Rozvoj obce neznamená nějaké aquaparky a sjezdovky. To jsou nesmysly, které tu šíří aktivisté. Já teď třeba nemůžu postavit parkoviště. To ale nepotřebují občané, ale návštěvníci národního parku."

Schválená novela podle Schuberta otevírá Šumavu pro vyvolené a uzavírá rozsáhlé oblasti pro úpravu běžkařských tratí. Za nesmyslné považuje argumenty, že novela pomůže turistice.

"Modrava má 25 kilometrů státní hranice. Za 25 let nebyla schopna ochrana přírody povolit jednu jedinou cestu k hranici," dodal Schubert.

Ředitelé parků zákon vítají, prezident ho bude vetovat

Foto: Filip Jandourek,  archiv Českého rozhlasu
Naopak ředitelé národních parků novelu uvítali. Jak uvedl ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený, parky se nemusí bát, že by nový ministr nebo nový ředitel území bez zásahu zvětšoval nebo zmenšoval.

I když poslanci přehlasovali senátní návrh, zákon se jim opět vrátí. Prezident Miloš Zeman, který minulý týden ve Sněmovně podpořil senátní verzi novely, už oznámil, že bude zákon vetovat.