Prezidentský kandidát Jiří Dienstbier

Foto: Filip Jandourek / Český rozhlas

Narodil se v zahraničí - konkrétně v americkém Washingtonu, kde jeho otec pracoval jako korespondent Československého rozhlasu. Jiří Dienstbier mladší, syn prvního polistopadového ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera, se v politice pohybuje už dvacet let. Je kandidátem sociálních demokratů na prezidentský post a zároveň i místopředsedou strany a senátorem.

Jiří Dienstbier,  foto: Filip Jandourek / Český rozhlas
V rozhovoru pro Českou televizi kandidát s volebním číslem 8 Jiří Dienstbier nastínil svůj volební program pro prezidentskou volbu:

"Mottem mé kampaně je spravedlivý stát a s tím souvisí celá řada dalších témat, například dostupné veřejné služby, dostupné zdravotnictví, dostupné vzdělání, ale také třeba zabezpečení lidí ve stáří, což už dnes přestává být samozřejmost. Druhým takovým pilířem je boj s korupcí, zlepšení morálky a kvality naší demokracie a větší zapojení lidí do rozhodování, kdyby se například uzákonilo obecné referendum."

Jiří Dienstbier mladší pochází z disidentské rodiny. Oba jeho rodiče patřili k prvním signatářům Charty 77. Už za sametové revoluce během vysokoškolského studia patřil mezi organizátory studentského pochodu ze 17. listopadu 1989. Mezi lety 1990 a 1992, kdy byl jeho otec ministrem zahraničních věcí, působil Jiří Dienstbier mladší jako poslanec Federálního shromáždění. V 90. letech byl dlouholetým komunálním politikem na Praze 2. Od politiky se na čas vzdálil. když v roce 1997 absolvoval práva na Univerzitě Karlově v Praze. Poté pracoval v advokacii u Mariána Čalfy - bývalého federálního premiéra. V současnosti zastává post stínového ministra spravedlnosti za sociální demokracii, a to od července 2010. Od loňského března je také senátorem za Kladensko a část Prahy. Svůj mandát vykonává po svém zesnulém otci. Prezident podle něj měl koordinovat základní postoje zahraniční politiky společně s vládou. V České televizi řekl:

"Zahraniční politika je takovým ukázkovým příkladem, kdy by stálo za to, aby se prezident s vládou domluvil, přišel na zasedání vlády a ty zásadní problémy a zásadní principy zahraniční politiky projednával."

Jiří Dienstbier,  foto: Archiv ČSSD
říká Jiří Dienstbier. K postavení Česka v rámci Evropské unie dodává:

"Česká republika trpí tím, že se politická reprezentace není schopna dohodnout ani na základních principech a nepůsobíme pak dobře v zahraničí. Země, která sama neví, co chce, může těžko svoje zájmy u partnerů v zahraničí nebo třeba v Evropské unii obhájit."

Jednou ze zajímavostí Dienstbierova životopisu je, že v roce 2005 se stal zakládajícím členem Družstva fanoušků Bohemians. Jeho účelem bylo zachránit z konkurzu pražský fotbalový klub a udržet ho jako součást tradice pražských Vršovic. Co ale říkají k jeho osobě komentátoři? Pokračuje bývalý senátor a nyní vysokoškolský profesor Daniel Kroupa.

"Byl by to prezident proevropský. Mohl by a měl by šanci zlepšit postavení České republiky v Evropě, protože nyní jsme v pozici trucujících outsiderů. To by byla jeho velká šance díky tomu postoji. Nevěřím ovšem tomu, že by to byl prezident, který by dokázal být nadstranický tak, aby se v situaci krize za ním mohl postavit celý národ."

Komentátor a americký novinář žijící v České republice Erik Best o Jiřím Dienstbierovi říká:

"Je to člověk, který spíš inklinuje k západu než k východu a myslím si, že v tomto momentu to je důležité, protože jsou nějaké tendence v opačném směru. Od té doby, co dostoupil pan Švejnar, tak není jasné, kam Česká republika směřuje."

A poslední názor bude patřit komentátorovi deníku Právo Alexandru Mitrofanovi.

"Stručně: v rétorice levicový, v praktických věcech pragmatický, nadstranický a sjednocující."