Primátor Bém: Taxikáře do roka a do dne zpacifikovat, prostituci legalizovat.

Prostituce v pražských ulicích, foto: ČTK

Primátor Pavel Bém je v čele českého metropole od konce loňského listopadu. Po osmi měsících v úřadu poskytl Radiu Praha exkluzivní rozhovor o obnově Prahy po povodních, vztazích hlavního města se zahraničím, o plánu uspořádat v letní olympijské hry i o turismu, jedné z hlavních příjmových položek Prahy. S Pavlem Bémem hovořil Herbert Brynda.

Loňskou turistickou sezónu v hlavním městě České republiky zásadně ovlivnila srpnová velká voda. Na novou sezónu se Praha ve ztížených podmínkách připravila, některé nešvary však ani voda z pražských ulic nespláchla. Mnozí zahraniční turisté, kteří přijíždějí do Prahy, si tak dále stěžují na nepoctivé taxikáře a pouliční prostituci. Co by potenciálním návštěvníkům Prahy primátor Pavel Bém vzkázal a jak chce tyto nešvary řešit?

"Ten první problém vnímám jako nesmírně závažný, ten druhý spíše jako mediální. Tím závažným problémem jsou pražští taxikáři. Kamkoliv jako pražský primátor přijedu, se setkávám s názorem, že je Praha nádherné, magické a kouzelné město, kdo z nás tam byl, se chce i vrátit, ale máme negativní, velmi negativní, zkušenosti s pražskou taxislužbou. V minulosti bohužel naráželo řešení tohoto problému na legislativu. Dnes už naštěstí máme v rukou nástroje, které umožní nepoctivé taxikáře postihnout. Historicky jsme jim mohli udělovat pokutu ve výši dvou tří tisíc korun. Jistě uznáte, že to pro taxikáře, který si možná denně vydělá o řád více, není žádný velký zásah. Zvláště pro ty nepoctivé taxikáře, protože ten poctivý si za den asi ani víc nevydělá. Nicméně dnes můžeme ukládat půlmilionové pokuty a odebírat živnosti, což je takový zásah do fungování pražské taxislužby, že to nepochybně - dříve či později - přinese ovoce. Takže doufám, že se nám do roka a do dne špatné vnímání a špatný kredit pražské taxislužby podaří rozbít.Prostituce v pražských ulicích,  foto: ČTK
Když přeskočíme k druhému tématu - prostitutkám v Perlové ulici a na jiných exponovaných místech Prahy, - tak musím říci, že problém prostituce vnímám. Obecně lze říci, že v České republice není dnes tento problém řešen, především proto, že se neopírá o žádná legislativní opatření. Prostituce podle zákona vlastně neexistuje, existuje jen kuplířství a proto není možné prostituci postihovat. Praha jako kraj se v současné době pouští do odvážného projektu, neboť budeme z titulu zákonodárné iniciativy předkládat návrh zákona na řešení prostituce nejen v Praze, ale samozřejmě v celé České republice. Jsme prostě přesvědčeni, že je potřeba prostituci zákonně upravit. Osobně patřím k zastáncům legalizace prostituce v tom slova smyslu, že bude vymezena zákonem, budou veřejné domy, kde bude možné provádět hygienické screeningy, bude možné garantovat - a teď se nezlobte, že to řeknu otevřeně - kvalitu poskytovaných služeb. Samozřejmě není možné nezmínit ani ekonomický dopad, protože legalizace prostituce a její zdanění znamená přísun finančních zdrojů do státního rozpočtu. Nejsem naivní a vím, že toto nejstarší řemeslo z pražských ulic nedostaneme tím, že jej zakážeme."

Tolik pražský primátor Pavel Bém. Další části rozhovoru uvedeme v příštích dnech.