Profesionální fotbal v Česku finanční krize nepoloží

Jaroslav Vacek, foto: ČTK

Důsledky celosvětové ekonomické krize jsou už i v Česku velmi zřetelné. Nevyhne se jim ani český fotbal. Nyní na začátku roku je zatím těžké odhadnout, jak se s krizí vyrovnají jednotlivé kluby. Jisté je, že finanční plány budou muset upravovat všichni. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Jaroslav Vacek,  foto: ČTK
Český fotbal především na reprezentační úrovni zažíval ještě relativně nedávno významné úspěchy. Kromě sportovních vavřínů to naplňovalo i svazové a klubové pokladny. Ty doby ale jsou už pryč. A do toho navíc vstoupila hospodářská recese a s ní spojená finanční krize. Podniky omezují výrobu i sponzorování různých aktivit. Sehnat peníze bude pro kluby stále složitější. Z prodaných vstupenek se v českých poměrech nedá přežít. A také tržby za přestupy hráčů do zahraničí budou stále obtížnější. I tam se začíná šetřit a nadějných hráčů na prodej je navíc stále méně. Místopředseda fotbalového svazu Jaroslav Vacek před Vánocemi prohlásil, že ze 4000 českých fotbalových klubů by během recese mohlo deset procent skončit. Licenční manažér svazu Stanislav Rýznar, který v rámci profesionálního fotbalu rozhoduje o udělení licencí pro kluby, říká, že nyní se zjišťuje, jak na tom jednotlivé kluby vlastně jsou. Slova místopředsedy fotbalového svazu Jaroslava Vacka, jakéhosi ministra financí svazu, o zániku až deseti procent klubů ale nechce Rýznar komentovat.

„Může se samozřejmě stát spousta věcí. V tuto chvíli nejsem schopen říci, jestli to bude deset procent, třicet procent nebo sto procent.“

Kluby nikdo nenutí, jak velký rozpočet si stanoví. Přesto by v polovině února po setkání zástupců ligových klubů mělo být jasné, jak jsou na tom po finanční stránce od sponzorů. V tisku se objevily zprávy, že některé druholigové kluby prý už mají finanční potíže nyní. Stanislav Rýznar ale ani na opakovaný dotaz nehodlá uvést nic konkrétního.

„Ne, nemohu být konkrétní, jak na tom ten který klub je. Ke mně se samozřejmě sbíhají důvěrné informace, které se dotýkají hospodaření klubů. Kluby jsou samostatné obchodní společnosti. Jedině ony mají právo komentovat svou situaci.“

Pokud by se potvrdily zvěsti o nepřekonatelných potížích některých druholigových klubů, asi by bylo nutné řešit, jak bude dohrán už rozehraný ročník. Fotbalový svaz i představitelé klubů ale věří, že i když se letos bude muset šetřit, první i druhou ligu žádné otřesy neohrozí. Diskutovanou otázkou pro příští ročníky by se ovšem mohlo stát i snížení počtu profesionálních klubů první a druhé ligy.

„Samozřejmě, pokud se ta finanční krize ještě prohloubí, budeme muset diskutovat o spoustě návrhů. A tento návrh může být jeden mezi nimi.“

Místopředseda fotbalového svazu Jaroslav Vacek koncem loňského roku také nadhodil možnost, že druhá fotbalová liga nemusí být v budoucnu plně profesionální. S tímto názorem licenční manažér Stanislav Rýznar nesouhlasí.

„Pokud by to znamenalo, že by druhá liga byla bez licencí, to znamená bez jakéhosi certifikátu, jehož souhrnem je těch pět pravidel, která musí v současné době dodržovat profesionální kluby, budu argumentovat proti tomuto návrhu. Licence je o jednotných pravidlech pro všechny a má potom i přímou vazbu na kvalitu soutěže.“

Odborníci většinou uvádějí, že v případě zániku klubů, i těch malých amatérských klubů by šlo o nejhorší dopad krize. Když zkrachuje podnik, různé zboží lze koupit od jiného výrobce. S klubem ale zaniká možnost výchovy budoucích nadějných hráčů.