První český oscarový herec Ivan Jandl má v Českém rozhlase pamětní desku

Pamětní deska Ivana Jandla, foto: Ondřej Tomšů

Jen jediný český herec získal prestižního amerického Oskara, stalo se tak v roce 1949 a byl jím teprve dvanáctiletý Ivan Jandl. Poválečná doba se svými politickými změnami ale mladému herci nepřála, a tak se na jeho jméno téměř zapomnělo. Aby se tak nestalo úplně, o to se nyní snaží i nová pamětní deska, která byla odhalena v budově Českého rozhlasu.

Ivan Jandl,  foto: Public Domain
Mladý Ivan Jandl začínal v roce 1945 jako člen Dismanova rozhlasového dětského souboru. Právě tam ho objevil švýcarský režisér Fred Zinnemann, který hledal mladého herce do připravovaného filmu Poznamenaní:

"Ten režisér sem tenkrát přijel do budovy pražského rozhlasu, protože prakticky po celé Evropě hledal dětské představitele. Zúčastnil se zkoušky Dismanova souboru a tam mě také slyšel, a tak jsem se dostal do Švýcarska, kde se ten film točil,"řekl v jednom z mála rozhovorů pro Český rozhlas herec Ivan Jandl.

I přes to, že měl film, za který získal Oscara, světový ohlas, do povědomí české veřejnosti se nedostal. Vztahy mezi Spojenými státy a zeměmi se sovětským vlivem byly stále napjatější. I proto si Jandl Oscara nemohl osobně převzít. Všechny cesty k úspěchu v zahraničí mu byly odříznuty a doma se o něm nemluvilo ani nepsalo. Kvůli přijetí amerických ocenění mu po komunistickém převratu v únoru 1948 nebylo umožněno ani vysokoškolské studium herectví.

Cena Ivana Jandla

V 60. letech pak Ivan Jandl nastoupil jako hlasatel do Československého rozhlasu, později jej ale musel z politických důvodů opustit. 21. listopadu, kdy si připomínáme 30. výročí jeho úmrtí, mu byla v rozhlasovém atriu na Vinohradech odhalena pamětní deska. Lidé si ji budou moct prohlédnout například při dni otevřených dveří.

Ivan Jandl byl původně pohřben na Olšanech, letos v listopadu uložila jeho urnu Herecká asociace do hrobu na pražském Vyšehradě. Jeho jméno už mnoho let nese jedna z planetek a nově také cena za mimořádný herecký výkon v dětské roli.