Radokovy ceny zůstaly letos převážně v Praze

Ivana Uhlířová, foto: ČTK

V sobotu se v Praze udělovaly výroční ceny české divadelní kritiky pojmenované podle Alfréda Radoka. Tento významný český režisér zemřel vyčerpán celoživotním soubojem s komunistickým režimem v emigraci v roce 1976. Už po devatenácté byli jeho jménem oceněni nejvýraznější autoři a interpreti, tentokrát za rok 2010.

David Novotný,  foto: ČTK
Nejvíc ocenění letos získalo pražské Dejvické divadlo. Tato malá komorní scéna, kterou vede umělecký ředitel Miroslav Krobot, patří dlouhodobě k nejoceňovanějším českým divadlům. V loňském roce zaujala kritiky zejména inscenací Muž bez minulosti, divadelní adaptací filmového scénáře Akiho Kaurismäkiho. Stala se inscenací roku, David Novotný v hlavní roli získal cenu za mužský herecký výkon a samo divadlo bylo oceněno jako Divadlo roku. Už po čtvrté.

Cena za ženský herecký výkon směřovala do jiného pražské scény - do Pražského komorního divadla - Divadla komedie, které pod uměleckým vedením Dušana Davida Pařízka také dlouhodobě poutá pozornost. Cenu získala Ivana Uhlířová za roli Alžběty ve hře maďarského klasika Ödöna von Horvátha Víra, láska, naděje. Úspěch komentovala:

Ivana Uhlířová,  foto: ČTK
"Je to zpráva o tom, že když se snažíte něco dělat, někdo to vezme v potaz a třeba se mu to i líbí, tak je to příjemná reflexe a dává to sílu dělat něco dál. Ale na druhou stranu spousta lidí dělá skvělé věci, a nemá žádné ceny, takže ono to zase není otázka života a smrti."

Dvě ceny získala také inscenace hry Karla Čapka Věc Makropulos, jak ji v Národním divadle ztvárnil americký režisér a výtvarník Robert Wilson. V kategorii scénografie získal cenu Wilson, za hudbu k inscenaci byl oceněn skladatel Aleš Březina.

Jako nejlepší poprvé česky uvedenou divadelní hru roku 2010 označili kritici Očištění od Petra Zelenky. Hra měla premiéru v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích v režii Martina Glasera.

Petr Zelenka,  foto: ČTK
Filmový a divadelní dramatik a režisér Petr Zelenka napsal tuto hru už před šesti lety pro polské divadlo v Krakowě. Je to drama o člověku, který se rozhodne přiznat se v televizním přímém přenosu k závažnému zločinu, kterého se kdysi dopustil. Je to novodobá variace na téma dostojevského zločinu a trestu.

"Na divadle se má mluvit o morálních hodnotách, tak to bylo už u starých Římanů. Já jsem optimista. Pokud se dá na divadle mluvit o morálních hodnotách, pak to považuji za dobrou zprávu,"

uvedl Zelenka. Podle je právě teď v době hlubokých ekonomických změn čas na mravní otázky.

Cena za hru roku je jediným oceněním, které letos zamířilo mimo Prahu do regionů. Přestože v nominacích byla situace daleko vyváženější. Podle šéfredaktora pořádajícího časopisu Svět a divadlo Karla Krále odpovídá pestrost nominací inscenační tvorbě na českých jevištích.

Aleš Březina,  foto: ČTK
"Já myslím, že to odpovídá i tomu, že poměrně pestrý a zajímavý byl loňský rok i v českém divadle, které nabídlo velmi zajímavý repertoár a ta špička byla bohatá."

Některé nominace byly podle něj i překvapivé, například Vladimír Hauser za roli Hordubala v brněnské Huse na provázku.

Divadelní kritik Jan Kerbr je s výsledky ankety spokojený:

"Já jsem jeden z těch 77 hlasujících a v mnoha případech jsem hlasoval tak, jak to nakonec dopadlo. To znamená Dejvické divadlo, inscenace..., David Novotný cena za mužský herecký výkon, Ivana Uhlířová cena za ženský herecký výkon, Aleš Březina za hudbu, Petr Zelenka za původní hru... takže já jsem s výsledky spokojený maximálně."

O nominacích letos rozhodovalo 78 kritiků. Jak dodává šéfredaktor časopisu Svět a divadlo Karel Král, některé nominace jsou poměrně překvapivé.

Současně s Radokovými cenami byly vyhlášeny výsledky anonymní soutěže o nejlepší původní českou a slovenskou divadelní hru za rok 2010.

"Každoročně se tam objevují i hry na témata biblická nebo náboženská témata, hry s historickou tématikou. Ale velká část těch textů je věnovaná mezilidským vztahům nebo osobním problémům, které hrdina má,"

shrnuje záběr autorů tajemnice soutěže Klára Procházková.

Do 19. ročníku bylo přihlášeno 42 textů, z nichž porota za nejlepší označila hru Evy Prchalové Závrať.