Rasmussen a Špidla: Rovnost velkých i malých zemí v EU je zásadní

Rovnoprávné postavení velkých i malých států Evropské unie považují dánský i český premiér Anders Fogh Rasmussen a Vladimír Špidla za klíčový princip pro další budoucnost evropské integrace. Oba politici po čtvrtečním setkání v Praze odmítli návrh předsedy Konventu Valéryho Giscarda d'Estaing na ustavení funkce prezidenta EU a zánik rotujícího předsednictví.

"Jsem trochu skeptický k návrhu pana předsedy Giscarda d'Estaing. Obávám se, že směřuje k posílení velkých států na úkor těch malých," řekl novinářům dánský premiér, který se setkal i s prezidentem Václavem Klausem a předsedou Senátu Petrem Pithartem.

Evropská unie podle Rasmussena potřebuje reformu svých institucí, nezbytné je ale zachování rovnosti všech členských států bez ohledu na jejich velikost. Nevylučuje vznik voleného předsedy Rady EU, prezidenta však podle něj unie nepotřebuje. "To, co potřebujeme, je efektivní a prakticky zaměřený předseda Evropské rady, ne prezident s prezidentským pravomocemi," uvedl.

Špidla míní, že český a dánský pohled na příští architekturu unie je velmi blízký. "Princip rovnosti je pro nás klíčový, nejlépe při zásadě rotace," řekl. Pro Českou republiku jako budoucího člena unie je inspirující právě příklad Dánska a dalších menších států, které se spolu s velkými po půl roce střídají v čele Evropské unie.