Reprezentace našich hráčů do 21 let na ME ve fotbale ve Švýcarsku

Čeští fotbalisté v Curychu, Foto: ČTK

Ve sportovní rubrice zamíříme s Herbertem Bryndou převážně za kopanou: krátce se vrátíme k vítěznému zápasu českých reprezentantů s Italy, především ale budeme rekapitulovat tažení tzv. "lvíčat", tedy reprezentantů do 21 let, mistrovstvím Evropy ve Švýcarsku.

Čeští fotbalisté v Curychu, Foto: ČTK
O předminulém víkendu si fotbalové reprezentační "A" mužstvo v přátelském utkání s Itálií napravilo reputaci, značně poškozenou nejen barážovou blamáží s Belgií, jež znamenala, že se MS v Koreji a Japonsku odehraje bez naší účasti, ale také ventilovanými a tušenými spory uvnitř kádru. Na první domácí zápas reprezentace pod vedením trenéra Karla Brucknera se na Letnou přišlo podívat patnáct tisíc diváků, a rozhodně neodcházeli zklamaní. Vždyť jsme gólem Vladimíra Šmicra z 25. minuty zvítězili nad jedním z favoritů nadcházejícího mistrovství světa a finalistou Eura 2000. Kromě toho šlo o teprve druhou porážku týmu vedeného Giovannim Trapattonim za poslední dva roky. Ale neméně důležitým poselstvím pro české fanoušky byla předvedená hra. Zápas téměř ničím nepřipomínal přátelské utkání, Češi šli cílevědomě a koncentrovaně za vítězstvím. Hráči i trenér Bruckner si pochvalovali zejména defenzivu - Italové se v prvním poločase nedostali k pořádné rozehrávce. Ale i útočnou činnost je možné hodnotit jako velmi dobrou, branek mohlo být více: jen kdyby výborný Karel Poborský - zastupující Pavla Nedvěda v roli kapitána - proměnil své dvě stoprocentní šance. Když už posuzujeme individuální výkony hráčů, musíme kromě Poborského vyzdvihnout také herní projev nováčka Reného Bolfa v obraně, Tomáše Galáska v záloze a Vladimíra Šmicra a Jana Kollera v útoku. Zdá se, že cesta, kterou nastoupila reprezentace pod Brucknerovým vedením je správná nebo přinejmenším slibná. Pět zápasů bez porážky, 272 minut bez inkasované branky, a co je podstatné: mužstvo má disciplínu a řád.

To naše reprezentanty do 21 let jsme v minulé relaci opustili s konstatováním, že vítězstvím nad Belgií si uchovali naději na další postup - vzhledem k turnajovému systému přímo do semifinále. V úterý ve svém třetím turnajovém vystoupení nesměli v Lausanne prohrát s Řeky a spoléhat se na to, že Belgičané neporazí Francouze. Ti si v Ženevě se svými severními sousedy poradili hladce 2:0, takže o druhém postupujícím rozhodovalo právě utkání svěřenců trenéra Miroslava Beránka s Řeky. Češi začali zápas opatrně, přesto liverpoolský útočník Milan Baroš soupeřově obraně zle zatápěl. Jeho druhou nebezpečnou akci dokázali Řekové zastavit pouze faulem v pokutovém území. Nařízenou penaltu obránce Sparty Zdeněk Grygera bezpečně proměnil. Přestože v prvním poločase nastřelil ještě Piták břevno, otěže zápasu začali přebírat Balkánci. Jejich drtivý tlak zužitkoval v 69. minutě obránce Kyriazis, který propálil shluk těl před brankou jinak výborného Čecha a srovnal na 1:1. Naši mladíci se štěstím udrželi postupovou remízu a mohli se těšit na sobotní semifinále v Curychu proti Italům - reprízu minulého finále. Již postup do semifinále znamenal medaili, zápas o třetí místo se totiž nehraje. Psychicky silné mužstvo, které se nakonec muselo obejít bez Tomáše Rosického, si na Italy vedené mistrem světa z roku 1982, obráncem Gentilem, věřilo. Jistě důležitým motivačním faktorem jsou i možné přestupy do zahraničních týmů a čtyřmilionová prémie za titul. Před téměř jedenácti tisíci diváků sehráli Češi v sobotu v Curychu dosud nejdramatičtější zápas turnaje. Již ve 42. vteřině se dostal centrovaný míč záložníka Kobylíka k obránci Rozehnalovi a vedli jsme 1:0. Jednoznačně proitalské publikum hnalo squadru azzurru na zteč. Jenže branku vstřelila opět "lvíčata": v 83. minutě vystřídavší Pospíšil po osmi minutách na trávníku. Právě na samém konci zápasu se rozpoutalo nevídané drama. V 86. minutě odpískal německý rozhodčí Wack spornou penaltu proti našemu týmu, kterou Pirlo proměnil, a o čtyři minuty později vyrovnal Maccarone, který do té doby vynikal spíše hereckými výstupy. Rozhodnutí padlo v prodloužení. V 99. minutě vstřelil zlatý gól po centru Žůrka opět Pospíšil - hrdina zápasu. Podruhé za sebou jsou čeští reprezentanti do 21 let ve finále evropského šampionátu. V úterním finále je čekají Francouzi, kteří si hravě poradili s domácími Švýcary 2:0.

Zeptali jsme se, jak prožíval utkání kanonýr Pospíšil:

Ten druhý vyrovnávací gól nás určitě srazil, protože jsme už doufali, že to udržíme. Bylo to velmi nepříjemné. Pak jsme přišli na lavičku a před prodloužením jsme se neuvěřitelně semkli, začali se hecovat, že nic není ztracené, že to ještě můžeme zvládnout a chtěli jsme to dotáhnout do vítězného konce. Nakonec jsme to ohromnou vůlí dokázali a zlatým gólem rozhodli."

A autor zlaté přihrávky Žůrek:

"Do finále jsme strašně chtěli. Když jsme vedli 2:0, tak jsme si mysleli, že to v klidu udržíme. Pak přišla penalta, dali nám kontaktní gól na 2:1 a potom je k druhému gólu dohnali fanoušci. Je to těžké odolávat v takovém tlaku, protože Italové měli vlastně domácí prostředí. Je to fantastický úspěch."

Zatímco se do své vlasti ze zámoří vracejí české hokejové hvězdy, případně jako brankář Detroitu Red Wings Dominik Hašek stále bojují o Stanleyův pohár, vedení českého hokeje pod vlivem neúspěchů reprezentačního mužstva na olympijských hrách a následném mistrovství světa hledá nové trenéry. Předseda svazu Karel Gut během týdne hovořil s kandidáty jak na post trenéra, tak s potenciálními asistenty. Jako o asistentech se nejčastěji hovoří o Vladimíru Růžičkovi a Antonínu Stavjaňovi. Zvláště Růžička má post již téměř jistý. O místo trenéra se zřejmě utká teoreticky disponovaný Slavomír Lener se zkušenostmi z NHL a Alois Hadamczik, zkušený charismatický kouč Vítkovic.

Ať už se trenérem stane kdokoli, jedno je jisté: změna na lavičce českému týmu prospěje.