Samba v dešti…vzpomínka na Zuzanu Navarovou

Zuzana Navarová, foto: Jonáš Hájek, CC BY-SA 3.0

Zuzana Navarová, Zdeněk Vřešťál, Vít Sázavský - tato trojice tvořila jádro české folkové skupiny Nerez. V Hudební neděli si připomeneme jejich CD Pocta Zuzaně Navarové.

Zuzana Navarová,  foto: Jonáš Hájek,  CC BY-SA 3.0
Najdeme na něm písničky z koncertů, které kapela s hosty odehrála k nedožitým padesátinám skladatelky, zpěvačky a textařky. Písničky, které znali posluchači v podání Zuzany Navarové, na koncertech zazněly třeba od Kláry Vytiskové, Marie Rottrové nebo Vlasty Redla.

Kapela Nerez vznikla na počátku 80. let a hned v roce 1982 vyhrála Portu. Tehdy na ní zabodoval třeba Robert Kresťan nebo Ivo Jahelka. V devadesátých letech se kapela pomalu rozpadala a její členové se věnovali jiným projektům nebo sólové dráze. V případě Zuzany Navarové to byla třeba spolupráce s kapelou Tres nebo Koa. Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský hráli například s Jaromírem Nohavicou. Písničky Nerezu ale svou oblibu neztratily, slyšet je bylo, a stále je, na koncertech i CD.

Zuzana Navarová zemřela na rakovinu ve 45 letech, pohřbena je na Vyšehradském hřbitově. Zůstaly po ní písně, bez přehánění básnické texty a také nadace Život umělce, v jejímž čele stála. Cena, kterou nadace uděluje mladým umělcům, nese její jméno.

Foto: EMI