Velkolepá oslava Divokého Billa

Foto: Tomáš Novák, ČRo

Ve zcela vyprodané O2 aréně v Praze si spolu s osmnácti tisíci nadšených fanoušků skupina Divokej Bill připomněla 20 let od svého vzniku. Folk rocková formace z Úval u Prahy, kterou založil Václav Bláha, vydala 13 studiových alb, několik singlů a natočila nespočet videoklipů.

Foto: Tomáš Novák,  ČRo

Kapela, která mixuje hudební žánry folku, country, rocku a punku během dvacetileté existence ušla velký kus cesty. Jak už to bývá, zpočátku byla kapela divočejší, dravější, až postupem času dozrála v umírněnější, ale o nic méně srdečnější formaci.

Václav Bláha,  foto: Eva Dvořáková,  ČRo
Sám zakladatel a autor většiny písní Václav Bláha říká směrem k hudebnímu žánru, který Divokej Bill hraje „je to něco mezi country a big beatem…“ V hudbě Divokého Billa bychom určitě nalezli inspiraci nejen mezi českými kapelami jako jsou Tři Sestry, ale i ve světoznámých Levellers, tedy skupině, která stejně jako Divokej Bill míchá prvky folku s rockem a punkem. S kapelou Levellers měli dokonce členové Divokýho Billa tu čest strávit jedno celé turné jako předskokani.

Zatím poslední deska je Tsunami

V roce 2018 skupina Divokej Bill vydala zatím poslední desku Tsunami. A i když skladba, po které nese celé album jméno je tak trochu rekapitulační, nebo chcete-li generační („…byli jsme kluci, ale teď jsme chlapi, tak se rychle zvedej ty líná kůže, brácho ještě můžeš…“) rozhodně nenese známky únavy, nebo vyčerpání.

Kapela Divokej Bill patří mezi stálice české hudební scény. Nutno podotknout, že si své „místo na slunci“ opravdu zaslouží. Pravdou je, že již nekoncertuje tak často jako dříve, kdy nebyl pro kapelu problém odehrát 200 koncertů ročně, avšak i současných 50 koncertů za rok nabízí skalním fanouškům pořádnou dávku energie a chytlavých textů.