Schuster: Díky vstupu do EU se Češi a Slováci ještě víc sblíží

Vstupem České republiky a Slovenska do Evropské unie se oba národy ještě více sblíží, prohlásil v úterý odstupující slovenský prezident Rudolf Schuster po obědě se svým českým protějškem Václavem Klausem na zámku v Lánech na Rakovnicku. "Budeme teď muset spolupracovat v konkrétních hlasováních. Budeme také muset řešit společné problémy, které jsme zatím jen naznačovali, jako je například romská problematika," uvedl Schuster, jemuž příští měsíc skončí funkční období.

Klaus novinářům řekl, že česko-slovenské vztahy jsou nadstandardní svou podstatou a přirozeností. "Například tím, že si stoprocentně jazykově rozumíme. To je podle mě symbolismus naprosto srozumitelný a zřetelný. Vstup do EU na dlouholetém vztahu Čechů a Slováků nic nezmění "ani v dobrém, ani ve špatném", soudí Klaus.

Prezidenti se také letmo dotkli nové česko-slovenské smlouvy, která by zpřísnila režim na společné hranici obou zemí a která se setkala s kritikou v obou státech. "Smlouva nemůže být založena na výjimkách, na tom, že je shodou okolností několik chatařů, kteří mají chatu nebo chalupu na druhé straně hranice, nebo že je naopak několik jednotlivců, kteří mají zase kus louky na druhé straně hranice," uvedl český prezident.