Senátoři těsnou většinou schválili novelu volebního zákona

Dlouho diskutovanou reformu volebního systému, kterou společně připravily ČSSD a ODS a která by měla zvýhodnit ve volbách do Poslanecké sněmovny větší strany na úkor menších, schválili v pátek těsným poměrem hlasů Senátoři. Dva roky po svém vzniku se tak naplnila opoziční smlouva mezi ČSSD a ODS. Podrobonosti má Hanka Bakičová.

Počet volebních krajů se zvýší z původních osmi na třicet pět, díky tomu se bude v každém kraji volit méně poslanců a pro menší strany bude složitější uspět. Pro vstup do parlamentu zůstává hranice pěti procent hlasů, ale u koalic se tento limit bude oproti dosavadnímu zákonu úměrně zvyšovat. Volit do Sněmovny budou moci občané i v zahraničí. To je stručný přehled toho, co přináší novela volebního zákona. V noci na sobotu ji po osmihodinovém napjatém jednání schválila horní komora Parlamentu vetšinou jediného hlasu. Pro se podle očekávání vyslovila celá ODS a proti čtyřkoalice a komunisté. Nejvíce otazníků vyvolával před hlasováním postoj sociálních demokratů. Někteří z nich totiž několik týdnů předem odmítali pro návrh zvednout ruku. Nakonec ale po celodenním jednání, po vzrušených kuloárových diskusích a nátlaku předsedy ČSSD Miloše Zemana část z nich podlehla. Hlasy ODS a ČSSD, které se zákonem souhlasily, v tu chvíli převážily nad hlasy odpůrců novely z Unie svobody, KDU-ČSL, ODA, komunistů a nezávislých. Podle předsedy lidovců Jana Kasala na schválenou novelu doplatí jak ODS, tak sociální demokracie, a to ztrátou důvěry ze strany voličů.

"Opoziční smlouva je velkým magnetem, který k sobě vzájemně váže ODS i sociální demokraty. Sociální demokraté na tom pátečním projednávání v Senátu hrozně ztratili: nejen budoucí výsledek ve volbách, ale hlavně lesk strany, která je vnitřně demokratická. To jakým způsobem Miloš Zeman masíroval své senátory, to už hraničí se vším co si vůbec v demokratických stranách umíme představit."

Ještě ostřeji kritizoval průběh rozpravy předseda Unie svobody Karel Kühnel. Vzhledem k tomu, že senátoři ČSSD byli zastrašováni předsedou Zemanem, Kühnl to nazval "násilně vytvořenou většinou jednoho hlasu":

"To co se odehrálo, byla snůška lží a vnitrostranického politického teroru. Já doufám, že tyto metody vyhrožování nezahnízdí v naší domácí politice."

Další člen Unie svobody, senátor Jan Ruml prohlásil, že novela podlomí demokracii v republice. "Jakékoliv politické kroky ohrožující demokracii, byť vysvětlovány vyššími zájmy, nejsou ospravedlnitelné," řekl. Místopředseda ODS Ivan Langer naopak tvrdí, že přínos zákona oceníme až s odstupem času.

" Čas skutečně ukáže, že takto nově pojatá reforma volebního zákona povede k větší politické stabilitě v České republice, kterou potřebujeme všichni bez stranické příslušnosti. Velikost strany se měří počtem členské základny a z toho vyplývá, že ODS a sociální demokracie jsou malé strany, které provedly volební refromu proti velkým stranám - KSČM a KDU-ČSL."

Ani po schválení zákona ve sněmovně a v Senátu není zatím stoprocentně jisté, že se v roce 2002 podle něj bude volit. Jak uvedl předseda US Karel Kühnel...

" Obsah toho zákona - je ještě otázka zda projde podpisem prezidenta případně bude-li podána stížnost k Ústavnímu soudu."

Na Ústavní soud se se stížností musí obrátit buď prezident, nebo skupina sedmnácti senátorů či jedenačtyřiceti poslanců. Jestli by se však Ústavní soud ztotožnil s jejich názorem, že nový zákon porušuje poměrný systém voleb, který je zakotven v ústavě, není možné předem odhadnout.

Autor: Hanka Bakičová
spustit audio