Seznam Zprávy: Ministerstvo spravedlnosti řeší protikorupční podnět na náměstka

Ředitel insolvenčního odboru ministerstva spravedlnosti Jan Benýšek podal protikorupční oznámení na svého nadřízeného, politického ministerského náměstka Antonína Stanislava. Benýšek v oznámení varuje, že vedení ministerstva se pokouší ovládnout miliardový byznys s insolvencemi, napsal server Seznam Zprávy. Ministerstvo v reakci zaslané ČTK uvedlo, že jde o absurdní tvrzení, protože insolvenční řízení jsou v kompetenci příslušných soudů. Stanislav pro server uvedl, že nemůže reagovat, protože o Benýškově podnětu neví.

Seznam Zprávy uvedly, že Benýškovo oznámení je vůbec prvním známým případem, kdy v Česku vysoce postavený úředník využil nový zákon o ochraně oznamovatelů. Stanislav, který podle serveru v minulosti musel ministerstvo spravedlnosti opustit po odhalení podezřelých zkoušek insolvenčních správců, po svém návratu začal Benýška tlačit k rezignaci, píšou Seznam Zprávy s odvoláním na své zdroje. Benýšek se přitom před lety podílel na rozkrytí zmanipulovaných zkoušek insolvenčních správců a také nastavil opatření, díky kterým by případné manipulace zkoušek nebyly jednoduché ani pro vysoce postavené zaměstnance ministerstva, uvedl server.

Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že Stanislav v době svého služebního poměru nebyl kárně prošetřován a ani nečelil žádnému návrhu na kárné opatření. Odešel na vlastní žádost se služebním hodnocením "vynikající". "Navíc to byl on, kdo v dubnu 2016 zadal pokyn posoudit případné nestandardní jednání (úkony) v průběhu výkonu zkoušky insolvenčního správce," doplnilo ministerstvo, podle nějž údaje z let 2015 až 2016 byly již dříve vyvrácené jako nepravdivé orgány činnými v trestním řízení a trestními soudy.