Spor mezi nejvyšší státní zástupkyní a ministrem spravednosti se opět vyhrotil

Marie Benešová a Pavel Němec, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Spor nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové s ministerstvem spravedlnosti se opět vyhrocuje. Benešová totiž obvinila soukromou televizi Nova z toho, že vzala od mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna úplatek. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová,  1.náměstek ministra spravedlnosti Vladimír Král a ministr spravedlnosti Pavel Němec,  foto: ČTK
Znovuobnovený spor zažehl záměr ministra Pavla Němce provést prověrku státních zástupců kvůli podezření, že část z nich je nekompetentních. Odstupující státní zástupce Radek Ondruš totiž v televizi Nova tvrdil, že kromě ovlivňování trestních řízení a kriminalizování určitých skupin lidí nabíralo nejvyšší státní zastupitelství do řad státních zástupců nekompetentní lidi. Údajně mezi nimi byli i ti, kteří se za minulého režimu podíleli na zavírání disidentů. Když televize Nova zjišťovala názor Nejvyššího státního zastupiteství, Benešová prověrku odmítla. Na obrazovce ovšem z jejích úst zároveň zaznělo i to, že mluvčí ministerstva Petr Dimun podplatil 50 tisíci reportéry Novy. Za to měli údajně natočit materiál, který nejvyšší státní zástupkyni staví do nepříznivého světla. Dimun obvinění důrazně odmítl. Do věci se vložil i premiér Jiří Paroubek. Chce, aby Benešová svá tvrzení o uplácení reportéra televize Nova dokázala.

"Pokud to tak není a paní státní zástupkyně toto řekla nepodloženě, tak se domnívám, že by neměla zůstat ve své pozici."

Stejný požadavek vznesl také ministr spravedlnosti Pavel Němec, který se navíc domnívá, že jde o útok na nezávislost médií a na činnost státních institucí. Nejvyšší státní zástupkyně odejít nehodlá, důkazy však nemá.

"Doloženo to nemám, ale ať si pan ministr říká, co chce. Ten už mě odvolával tolikrát."

Nejvyšší státní zástupkyně ve čtvrtečních Lidových novinách tvrdí, že ministr spravedlnosti Pavel Němec a jeho mluvčí Petr Dimun usilují o její odchod. Uvedla také, že ví o třech lidech, kterým byla na ministerstvu spravedlnosti nabízena její funkce. Podle Benešové se jí chtějí "pomstít za katarského prince", který je obviněný ze sexuálního zneužívání. Před několika měsíci ho chtěl ministr vydat ke stíhání do Kataru, Benešová to odmítala a dokonce dala pokyn policii, aby ministrův postup v případu prověřila. To však nebyl jediný spor. Tento týden se začalo hovořit také o tom, že soudy příliš nadužívají koluzní vazbu obviněných, aby nemohli ovlivňovat svědky. Benešová nyní v Lidových novinách označila svá slova o úplatku za "jistou nadsázku". Tvrdí, že šlo o soukromý rozhovor, který Nova zkreslila. Uvedla však, že někteří reportéři Novy podle jejího názoru získávají od ministerstva exkluzívní informace a "platí" za to točením reportáží na objednávku.