Nejvyšší státní zástupkyně odvolána

0:00
/
0:00

Několikaměsíční válka ministra spravedlnosti Pavla Němce s nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou skončila. Vláda Benešovou odvolala z funkce a vedením prokuratury pověřila dosavadní královéhradeckou krajskou státní zástupkyni Renátu Veseckou. Skončil tak vleklý spor uvnitř české justice. Více podrobností má Jaromír Marek.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec,  foto: ČTK
Katalyzátorem sporu mezi Marií Benešovou a Pavlem Němcem byl Hámid bin Abdal Sání, příslušník katarské vládnoucí rodiny, který byl v České republice obviněn z pohlavní zneužívání mladistvých dívek. Spor mezi ministrem spravedlnosti a prokuraturou se vlekl skoro dva roky. Pavel Němec i ministr zahraničí Cyril Svoboda, usilovali o propuštění katarského prince z vazby a předání celého případu do Kataru. Marie Benešová úspěšné vzdorovala a chtěla, aby byl Sání souzen v Česku. To se nakonec i stalo. Letos v květnu byl odsouzen ke dvěma a půl letům vězení, zatím nepravomocně. V srpnu byl ale přece jen vydán do Katarského království. Ministr spravedlnosti Němec požadoval odvolání Benešové opakovaně, vláda mu vyhověla až nyní. Podle premiéra Benešová porušila loajalitu, a musela z kola ven. "Vyměnil jsem osobní náklonnost za to, aby byl klid v resortu justice, ta byla několik měsíců rozdírána spory," prohlásil premiér Paroubek. Pravděpodobné je i to, že si obětováním Benešové naklonil unionisty v současných koaličních sporech. Proti odvolání Benešové na vládě hlasovali ministři KDU-ČSL. Podle jejich předsedy Miroslava Kalouska je to ale chybný krok, který může na vládu vrhat špatné světlo.

Nově jmenovaná nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká,  foto: ČTK
"Je to nešťastné rozhodnutí, které zakládá spekulativní důvody, třeba i nepravdivé. Nemůže to podpořit věrohodnost vlády. Marie Benešová byla člověk na svém místě a její odvolání není věrohodně zdůvodněno."

Marie Benešová se totiž nechala slyšet, že její odvolání může souviset i s kauzou Unipetrolu, kterou by Nejvyšší státní zastupitelství mohlo v budoucnu řešit.

"Nemám žádné konkrétní důkazy a nechci spekulovat. Nicméně kauza se blíží. Je to otázka dalšího vývoje a čas ukáže."

Nástupkyně Benešové, dosavadní vrchní žalobce v královéhradeckém kraji, Renáta Vesecká, chce udržet státní zastupitelství jako instituci nezávislou na politických či osobních vlivech. Ke kauze Benešové se nechce vyjadřovat. Za pět týdnů předloží svou představu o práci Nejvyššího státního zastupitelství, se kterou se pak seznámí kabinet. Do dvou měsíců se rozhodne o definitivním jmenování. Více ministr Pavel Němec.

"Očekávám od paní doktorky Vesecké, že naváže na své úspěšné působení v královéhradeckém kraji. Věřím, že se dočkáme více činů a méně slov."

Odvolaná Marie Benešová byla ve funkci od roku 1999, zavedla specializované týmy pro boj se závažnou kriminalitou, pod jejím vedením se podařilo rozkrýt korupční aféru mezi rozhodčími ve fotbale a před soud putovala řada komunistických předáků včetně Jakeše a Hoffmanna.