Šibíkovy fotografie vynesly přes milión korun pro Sierru Leone

Ve středu skončila v Praze putovní výstava fotografií Jana Šibíka. Její výtěžek byl určen na pomoc dětem v Sieře Leone, která se potýká s následky občanské války. V této válce byly předmětem mrzačení především děti, kterým byly zcela nesmyslně usekávány ruce a nohy. O tom, jak finanční sbírka dopadla, informuje Kateřina Brezovská.

Humanitární akce s názvem "Podejte ruce dětem ze Sierry Leone" vynesla přes milion korun. Po skončení výstavy to řekla Pavla Gombová z Českého výboru pro UNICEF, pod jehož patronací se výstava konala. Zásluhu na této částce mají dva novináři - Marek Vítek, reportér České televize, jehož dokumenty mohla česká veřejnost vidět v dubnu a květnu na televizních obrazovkách. Tím druhým je fotoreportér Jan Šibík, který se již několik let věnuje fotografování ve válečných a krizových oblastech. Na putovní výstavě fotografií Jana Šibíka, které pořídil během svého pobytu v Sierra Leone, si mohli navštěvníci v 16-ti městech České republiky a také v Bratislavě prohlédnout dvanáct barevných fotografiích na nichž zachytil hrůzné následky občanské války a masakrů v této zápodoafrické zemi. Za nejdůležitější výsledek považuje Šibík nikoli vybranou částku, ale zjištění, že v Česku stále žijí občané, kterým není lhostejný osud lidí ani ve vzdálených oblastech. Polovina ze získaných peněz je určena táboru fyzicky postižených dětí ve Freetownu, kde Jan Šibík fotografie pořídil. Zbylých více než půl miliónu korun dostane tábor demobilizovaných dětských vojáků, který zřídil Dětský fond OSN - UNICEF. Oběma novinářům, Českému výboru pro UNICEF a všem lidem, kteří dětem pomohli, byť třeba symbolickou částkou poděkovala také Velvyslankyně Sierry Leone v České republice Melrose Kai-Banyová.

Putovní expozice Šibíkových fotografií sice skončila, humanitární sbírka však pokračuje. Až do konce roku lze posílat peníze na účet Českého výboru pro UNICEF.