Šifra mistra Karla

0:00
/
0:00

Královské mystérium, tak se jmenuje originální šifrovací hra, která provede turisty po stopách císaře Karla IV. Od 1. dubna ji zahájila agentura CzechTourism. Více prozradil Jan Hlubek:

Foto: CzechTourism
"Spuštěním šifrovací hry Královské mystérium navazujeme na sílící oblibu různých logických šifrovacích her v terénu nebo i v interiérech. Spustíme ji u příležitosti letošního výročí 700. let od narození největšího českého krále, římského císaře Karla IV. Hra provází hráče, což jsou týmy o dvou až pěti členech, Novým Městem pražským, a jeho symbolikou, kterou do něj císař a král Karel IV. nechal v minulosti vepsat."

Jak velkou oblast musí lidé v Praze projít?

"Kdybych vám popisoval jak velkou oblast, a kolik kilometrů musí hráči projít, tak bych už zčásti vyzrazoval tajemství té hry, protože hráči nevědí, kudy a kam půjdou, a kam je ty jednotlivé šifry zavedou. Můžeme prozradit, že optimální dobou na absolvování téhle hry je zhruba hodina a půl, až dvě hodiny. Hru můžete přerušit, nemusíte ji absolvovat najednou. Je to zábava na nějaké slunné odpoledne, začátek dubna nám krásně vychází."

Kde se mají hráči přihlásit?

Webová stránka hry Královské mysterium
"První krok, který by měli zájemci o šifrovací hru udělat, je navštívit webové stránky www.kralovske-mysterium.cz, kde se mohou zdarma registrovat. Kdykoliv budou chtít, tak mohou začít hrát. Jediné, co je potřeba, aby si v Infocentru a pokladně věže na Novoměstské radnici vyzvedli brožurku, kterou k luštění některých z těch šifer a pro některé nápovědy budou potřebovat."

Trochu to připomíná geocaching.

"Ano, obliba logických stopovacích her souvisí s tím populárním geocachingem. Tahle zábava, kterou jsme jako agentura CzechTourism k výročí Karla IV. připravili, ale není úplně o geocachingu. Lidé nemusí nikde na té trase šifry fyzicky hledat. Mají veškeré nápovědy a klíče, které k vyluštění šifer potřebují, v on-line sledovacím systému, do kterého je ta hra pustí právě registrací."

Rychlou stavbu odměnil Karel IV. osvobozením od daní

Petr Parléř,  foto: archiv Českého rozhlasu - Radia Praha
Díky hře tak budou lidé při přesunech a na jednotlivých stanovištích odhalovat část příběhu o Karlovi IV. i Novém Městě pražském. To založil Karel IV. roku 1348 zhruba patnáct let poté, co se vrátil z Francie. Královským stavitelem byl tehdy Matyáš z Arasu, roku 1352 však umírá. Na jeho místo pak nastoupil známý Petr Parléř.

Za první čtyři roky od založení Nového Města pražského se postavilo na 600 domů. Zřejmě k tomu přispěl králův slib, že majitelé pozemků, kteří postaví domy za 18 měsíců, nebudou muset následujících 12 let platit daně. Mohutností hradeb, bran i množstvím kostelů se Nové Město podobalo Římu. A díky hře budou lidé objevovat jeho tajemství. Samotný text příběhu neobsahuje žádné šifry, ale informace z něj se budou při řešení jednotlivých úkolů hodit.

Znalosti z historie mít nemusíte, ke hře stačí zdravý rozum

Karel IV.
Musí mít hráči hluboké znalosti z historie či matematiky, nebo stačí všeobecný přehled?

"Já si dovolím říct, že hra vyžaduje selský rozum, trochu fištrónu, ale nevyžaduje žádné specifické matematické vzdělání. Nepotřebujete nic, kromě té šifrovací brožurky a tužky."

Když lidé projdou trasu, vyluští šifry, co mají dělat, mají odpovědi někam poslat?

"Své výsledky nemusí nikam posílat. Ten on-line herní systém sleduje jejich průchod trasou, vyhodnocuje počet bodů, kterého dosáhli, a dobu, po kterou hru procházeli. Mohou si zvolit, jestli chtějí, aby byl jejich výsledek zveřejněn ve výsledkové listině. Protože je hra opravdu symbolickou připomínkou důležitého výročí, tak jsme ji nekoncipovali jako věc soutěžní, aby se nám lidé nehnali za nějakými statky, ale aby jim šlo o dobrý pocit, aby trochu překonali sami sebe, aby se něco dozvěděli z historie, života, díla Karla IV. v sepětí s Novým Městem pražským, ale konkrétní odměny tam nejsou."

Hra běží už pár dnů. Máte už zaregistrované první hráče?

Foto: archiv Novoměstské radnice
"Přibývají nám a jsme tomu rádi. Hra poběží po celou dobu výročí Karla IV. Počítáme s tím během celého letošního roku," uvedl pro Radio Praha Jan Hlubek z agentury CzechTourism.

Karla IV. připomene i úniková hra ve sklepení Novoměstské radnice

K oslavám 700. výročí narození Karla IV. se připojí i Nové Město pražské. K akcím na Novoměstské radnici bude patřit nová úniková hra The Chamber - Poklad a tajemství Karla IV., která hráče přenese do 14. století. Dobrodružná hra bude otevřena 16. června v suterénu radnice. V autentické atmosféře gotické památky budou hráči muset použít logické uvažování, důvtip a týmového ducha, aby odhalili vše, co prostory ukrývají, a poznali zajímavou minulost významného panovníka.

Jan Hlubek,  foto: archiv Jana Hlubka
Fenomén únikových her trvá asi dva roky. Skupina lidí je zamčená v místnosti, kde je umístěna řada šifer, hlavolamů, překážek a hádanek, pomocí kterých se tým musí v časovém limitu dostat ven. Hra Poklad a tajemství Karla IV. bude otevřena dlouhodobě, každý den od rána do půlnoci. Za poplatek může hru hrát skupina až osmi lidí.