Skokan Janda získal na MS na středním můstku stříbrnou medaili

Skokan na lyžích Jakub Janda získal na mistrovství světa stříbrnou medaili. Svou životní sezonu korunoval na šampionátu v Oberstdorfu druhým místem v závodu na středním můstku. Překvapivým mistrem světa se stal osmnáctiletý Slovinec Rok Benkovič. Třetí skončil Fin Janne Ahonen, vedoucí muž průběžného pořadí Světového poháru, kterého Janda porazil o půl bodu.

Před osmnácti lety získal v Oberstdorfu světový titul na středním můstku Jiří Parma, ale průběh sobotního závodu dlouho nenapovídal tomu, že by ho Janda mohl napodobit. V prvním kole předvedl pokus dlouhý 96 metrů a usadil se na sedmém místě se ztrátou deseti bodů na senzaci závodu Benkoviče, který jako jediný o metr přeskočil stometrovou hranici. Od medaile dělilo Jandu v polovině závodu 3,5 bodu.

Do druhého kola postoupili i další dva čeští reprezentanti. Jan Matura byl třiadvacátý a Jan Mazoch skončil pět míst za ním. Česká republika se díky stříbru skokana Jakuba Jandy posunula do čela pořadí národů. S bilancí jedné zlaté, o niž se postarala Kateřina Neumannová, a jedné stříbrné medaile se česká výprava dělí po pěti závodech o vedení s Itálií, domácím Německem a Ruskem. Na páté místo se zásluhou nečekaného triumfu skokana Roka Benkoviče vyhouplo Slovinsko. Norové, kteří zatím marně čekají na zlato, už mají čtyři cenné kovy a patří jim šesté místo.