Skupina Bran připomíná v písničkách hudbu z Bretaně, Irska a Skotska

Foto: oficiální web skupiny Bran

Bran znamená v bretonštině havran, a stejné jméno nese i kapela, která vznikla v roce 1999. V repertoáru má původní tvorbu a adaptace tradičních písní a tanců z keltských zemí - z Bretaně, Irska a Skotska.

Foto: oficiální web skupiny Bran
Kapela si prošla trnitou cestu, a v současné době už v ní nezůstal jediný člen z původní sestavy. Teď Bran hraje v ryze českém obsazení. Zpěvákem kapely je Robert Fischmann, na kytaru hraje Vojtěch Jindra, který na začátky kapely zavzpomínal s rozhovoru s Iljou Kučerou:

"Někdy v roce 1999 se sešli různí muzikanti, kteří už v Česku třeba nepobývají. Byli tu krátce nebo působí v jiných kapelách. Začali jamovat, a to byl základ téhle kapely. Jednou z postav, která se těchto setkání zúčastňovala, byl David Pajot. Francouz, rodilý Bretaněc, abych se vyjádřil přesněji. Oni jsou na to docela hákliví. Ten později tu kapelu formoval. Lidí se tu vystřídalo strašně moc. Muzikantů, kteří kapelou prošli, je asi třicet."

Vy jste do kapely přišel v roce 2006. Jak se to seběhlo?

"Byl potřeba kytarista. Prošel jsem konkurzem a už jsem tam zakotvil."

Do studia se zavřeme jednou za tři nebo čtyři roky

Foto: C+P Keltská hudba
Bran působí na klubové scéně v Česku i v zahraničí. Dobré renomé má i v Bretani. Kořeny její hudby vychází ze starých bretaňských lidových motivů, dávných tanců a písní moře.

"Točíme, když na to máme chuť, a ta není každý rok. Do studia se uchýlíme tak jednou za tři nebo čtyři roky, když máme pocit, že chceme dělat něco nového. Nové písničky vznikají průběžně. Na koncertech tak hrajeme věci, které ještě nejsou nikde zaznamenané."

Do jaké míry vznikají autorsky? A do jaké míry čerpáte z folklórního bretaňského odkazu?

"U nás se to dá rozdělit do dvou oblastí. Ve zpívané tvorbě se snažíme vycházet z původního materiálu, z tradičních písniček a snažíme se je zpracovat po svém. Tradiční bretaňskou hudbu hraje spousta kapel v Bretani, a nemáme za cíl jim konkurovat nebo se to snažit dělat stejně. Druhá část repertoáru jsou instrumentálky, kterých je trošku míň. Tam se snažíme na původní taneční formy naroubovat vlastní melodie. Tam se dá říct, že to jsou naše autorské skladby."

Pokud se týče textů, využíváte textů původní bretaňské poezie a nebo pro vás píší i další autoři?

"Nepíší, i když bych byl docela rád, kdyby tomu tak bylo. Vycházíme v drtivé většině z původních textů, z bretaňských nebo francouzských," uvedl v rozhovoru s Iljou Kučerou kytarista skupiny Bran Vojtěch Jindra.