Slavíme Den učitelů - Zlatým Ámosem se stal Lukáš Lis

Lukáš Lis se svými žáky, foto: ČTK

Světový den učitelů se ve světě slaví 5. října. Česko se však liší. Den učitelů se slaví 28. března, tedy v den, kdy se narodil Jan Ámos Komenský. A krátce před tím učitelé soutěží o titul Zlatý Ámos. Letos ho získal Lukáš Lis ze základní školy Soběslav.

Oceněný Lukáš Lis,  foto: ČTK
Uspěl dokonce trojnásobně. Získal i tituly Ámose sympaťáka a Ámose češtináře. Dostal totiž nejvíc hlasů na internetu a jako nejlepšího češtináře ho vybrala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Původně přitom být učitelem nechtěl. Ale svou práci by už neměnil.

O tom, že ho děti přihlásily, nevěděl

Učitel by podle něj neměl být jen oblíbený, ale také dobrý. Svůj úspěch přičítá kombinaci přísnosti a přátelského přístupu k dětem.

"Mám tyhle děti, a pro ně snad oblíbený jsem, a to je pro mě to nejdůležitější. Když jsem získal Sympaťáka tak už jsem si byl téměř jistý, že Zlatým Ámosem nebudu, že nás podělí. O to větší to bylo potom překvapení."

Lukáš Lis ve škole učí český a anglický jazyk. Děti ho přihlásily bez jeho vědomí. Pod záminkou, že sbírají podpisy, mu přihlášku podstrčily k podepsání.

"Jeho podpis jsme získali tajně. On nám podepsal papír, a nevěděl na co. Potom jsme posbírali podpisy, odeslali jsme přihlášku, a když nám přišlo potvrzení, tak jsme ho zavřeli do třídní knihy,"říká jedna žákyně.

Den učitelů je každoročně vyhrazen k ocenění práce pedagogů,  foto: ČTK
A malá lest se vyplatila. K titulu Zlatého Ámose vyhrál Lukáš Lis se svou třídou zájezd do Legolandu, za nejlepšího češtináře se pak s dětmi podívá do krokodýlí zoo.

Rozdíly mezi Prahou a menšími školami jsou

Než začal učit v Soběslavi, učil Lukáš Lis v Praze. Jsou nějaké rozdíly mezi dětmi?

"V Soběslavi jsou děti stále ještě dětmi. Myšlením, i sebevědomím, ale mnohdy v tom negativním slova smyslu, se šesťáci v Praze rovnali deváťákům v Soběslavi. Ta menší škola má děti takové, jako si pamatuji nás. Já nejsem zastáncem názoru, že děti jsou stále horší a horší. Říkám, že jsou jiné, protože doba je jiná."

Učitelé jsou ohroženi syndromem vyhoření

Kateřina Vernerová přebírá ocenění za svou zesnulou matku Ludmilu,  vpravo Kateřina Valachová,  foto: ČTK
Učitelská profese patří mezi povolání, které jsou nejvíce ohroženy syndromem vyhoření, říká psychiatr Jan Cimický. Už od začátku je předsedou komise, která Zlatého Ámose vybírá. Psychické a fyzické vyčerpání, které je hlavním příznakem syndromu vyhoření, je podle Cimického způsobeno tím, že učitelům po delší době ubývá energie, kterou předávají druhým lidem. Myslí si proto, že by po nějaké době měli mít nárok na delší placené volno.

V Česku je podle statistik zhruba 155.000 pedagogů. Současná úroveň jejich platů je podle ministerstva školství jedním z důvodů nedostatku učitelů ve školách.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) ke Dni učitelů vyznamenala 44 pedagogů. In memoriam ocenila i šikanovanou učitelku Ludmilu Vernerovou ze Střední průmyslové školy Na Třebešíně v Praze, která zemřela loni v lednu. Plaketu Františky Plamínkové převzala její dcera Kateřina.