Slovensko nakonec euroval schválilo

Iveta Radičová, foto: ČTK

Páteční pražská schůzka předsedů vlád visegrádské skupiny se bude muset obejít bez slovenské premiérky Ivety Radičové. Ta nepřijede kvůli složité vnitropolitické situaci. Její vláda totiž padla poté, co nedokázala na domácí půdě prosadit rozšířené pravomoci pro Evropský fond finanční stability - takzvaný euroval. Po úterním neúspěchu se k němu Slovensko přihlásilo až ve čtvrtek, kdy jeho schválení podpořila strana i SMER předsedy Roberta Fica.

Iveta Radičová,  foto: ČTK
V úterý přitom euroval odmítla podpořit liberální strana Svoboda a solidarita pod vedením Richarda Sulíka. Premiérka Iveta Radičová spojila hlasování o navýšení fondu s vyslovením důvěry celé vládě a ostře sledovaná jednání nakonec v pád vlády i vyústila. Ještě tehdy ale nebylo jasné, jak se Slovensko zachová v následujících dnech. Zaznívaly různé názory z celé Evropské unie. Politolog Petr Robejšek v České televizi řekl:

"Jestliže Slovensko podpoří ten takzvaný euroval, tak nevyřeší nic, nepomůže Řecku a nakonec uškodí sobě a i Evropě."

Druhé čtvrteční hlasování už dopadlo pro euroval pozitivně, ovšem za cenu předčasných voleb a pádu vlády. Předseda Svobody a solidarity Richard Sulík poté prohlásil, že kvůli opakovanému hlasování zvažuje stížnost k Ústavnímu soudu. Politolog Samuel Abrahám Českému rozhlasu zdůraznil, že nepřicházelo v úvahu, aby návrh podruhé neprošel.

Richard Sulík,  foto: ČTK
"Právě proto je absurdní a nepochopitelné, pro Richard Sulík tak tvrdě prohlásil, že bude volit proti eurovalu. Šéf opozice pan Fico avizoval už několik měsíců, že když se to neschválí v prvním kole, ve druhém kole jeho strana, která má hodně poslanců, za to bude hlasovat. Pan Sulík přesně věděl, že když se to nepodaří v prvním kole, určitě den nebo dva dni potom volit. A to se i stalo, ovšem cena je ta, že padla vláda."

Pro podpoření eurovalu se nakonec vyslovilo 80 procent slovenských poslanců. Co se týče veřejnosti, průzkumy veřejného mínění ukazují opatrný souhlas. Více už Zdeněk Kudrna z Institutu pro výzkum evropské integrace ve Vídni.

"Ty průzkumy na Slovensku se trošku liší podle toho, jak byla přesně formulována ta otázka. Ukazuje se nicméně, že zhruba 40 procent respondentů podporuje ten návrh, 35 procent ho rozporuje a zbývajících 25 procent nemá přesný názor. To neznamená nějakou zásadní absenci veřejné podpory, ale přeci jen se jedná o značně složitý technický návrh, který není běžnou součástí politické debaty."

Foto: Evropská komise
Na pořadu dne bude tedy úplně nová vláda, prezident ještě bude jednat s lídry politických stran. Vyloučena není ani úřednická vláda. Předčasné volby by se měly konat v březnu příštího roku. Jednání byla ostře sledovaná nejen zeměmi eurozóny, ale celou Evropskou unií. Český ministr financí Miroslav Kalousek podle svých slov předpokládal schválení eurovalu:

"Já jsem od samého začátku předpokládal, že to Slovensko schválí. Že otázka eurovalu pouze poslouží jako nástroj k vnitropolitické situaci. Zdá se, že jsem se nemýlil, byť jsem nevěřil, že to povede k předčasným volbám."

Podle politologa Petra Robejška celé slovenské hlasování o eurovalu ukázalo, jak je Evropská unie soudržná.

"To je skutečně výpověď o tom, jakou kvalitu má Evropská unie a eurozóna jako spolek. Když se ptáme po tom, co vlastně chtěla být EU a eurozóna - a sice spolek nové kvality, kde neplatí velcí a malí, nýbrž všichni mají stejný hlas - tak se teď ukazuje, že se vracíme do těch klasických struktur evropské politiky, kde velcí vládnou a malí mají držet pusu a krok, a když to náhodou neudělají, tak se vždycky najde nějaká cesta, jak jejich zájem a jejich hlas přeskočit. Přesto, že ten jejich hlas může zrovna znamenat pravdu správný příspěvek."

Viktor Orbán,  Petr Nečas,  Donald Tusk,  foto: ČTK
Na pražském pátečním setkání visegrádské čtyřky jednali maďarský premiér Viktor Orbán, polský zástupce Donald Tusk a český hostitel Petr Nečas. Slovensko zastupoval jen zdejší velvyslanec Peter Brňo. Hlavními tématy byly víceletý finanční rámec Evropské unie či právě aktuální situace v eurozóně. Petr Nečas také po schůzce premiérů prohlásil, že si neumí představit hladkou ratifikaci přístupové smlouvy s Ukrajinou, když bude ve vězení bývalá premiérka Julie Tymošenková.