Sněmovna volí své vedení, jejím šéfem se stal Radek Vondráček z ANO

Radek Vondráček, foto: ČTK

Sněmovna si tento týden na ustavující schůzi volí své vedení. Poté, co noví poslanci v pondělí složili poslanecký slib a vytvořili volební komisi, přistoupili ve středu k volbě nového šéfa dolní komory. Zvolili i předsedu mandátového a imunitního výboru. Právě tento výbor se bude zabývat policejní žádostí o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO k trestnímu stíhání.

Radek Vondráček,  foto: ČTK
Jediným kandidátem na předsedu Sněmovny byl její bývalý místopředseda za hnutí ANO Radek Vondráček. V tajné volbě mu dalo hlas 135 poslanců. Podpořili ho kromě členů ANO nejspíš taky Piráti, KSČM a SPD. Podle předsedy hnutí Tomia Okamury zvolení Vondráčka respektuje výsledky voleb.

"My jsme prosazovali poměrné zastoupení ve vedení Poslanecké sněmovny, to znamená na základě toho, jak rozhodli občané ve volbách. Tímto způsobem to proběhlo, a my jsme tím pádem podpořili kandidáta vítězné strany."

Proti Vondráčkovi byly naopak strany takzvaného Demokratického bloku - tedy ODS, Lidovci, TOP 09 a STAN. Pro Vondráčka nejspíš nehlasovali ani poslanci ČSSD. Jeho zvolení zhodnotil předseda jejich klubu Jan Chvojka:

Jan Chvojka,  foto: Filip Jandourek,  archiv ČRo
"Je to silný mandát, my mu k tomu gratulujeme a doufáme, že naváže na práci svého předchůdce, našeho člena Jana Hamáčka. My jsme nominovali bývalého předsedu Jana Hamáčka na místopředsedu Poslanecké sněmovny."

Vondráček po svém zvolení stávajícímu předsedovi Janu Hamáčkovi poděkoval. Dodal taky, že mu ve vedení Sněmovny pomůžou zkušenosti, které získal jako její místopředseda:

"Je obrovská výhoda, že jsem ve vedení Sněmovny působil. Myslím, že to bylo vidět i teď, při začátku /schůze/. Je to pro mne opravdu veliká čest, vzhledem k mému vztahu k demokratickým hodnotám. My jsme udělali výrazný krok k tomu, aby tato země měla fungující Poslaneckou sněmovnu. Dalším krokem bude fungující vláda s důvěrou."

Poslanecká sněmovna,  foto: ČTK
Na návrh nového předsedy Sněmovna rozhodla, že bude mít pět místopředsedů. O tento post se uchází pět kandidátů - konkrétně Petr Fiala z ODS, Vojtěch Pikal z Pirátské strany, Tomio Okamura z SPD, Vojtěch Filip z KSČM a již výše uvedený Jan Hamáček z ČSSD. Do páteční tajné volby je nominovaly jejich kluby. Ve středu také poslanci zvolili nového předsedu mandátového výboru Stanislava Grospiče z KSČM. Hlasovalo pro něj 11 členů výboru. Grospičovo zvolení kritizoval například předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Označil ho za stalinistu.

Mandátový výbor bude v nejbližších týdnech rozhodovat mimo jiné o tom, jestli doporučí sněmovně vydat ke stíhání předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedu Jaroslava Faltýnka kvůli údajnému dotačnímu podvodu v kauze Čapí hnízdo. Žádost o vydání policie do Sněmovny doručila ještě před volbou jejího předsedy. Podle Grospiče bude výbor při posuzování žádosti postupovat standardně:

Andrej Babiš,  foto: ČTK
"Já si myslím a pevně věřím, že jednání bude probíhat korektně, že se využijí všechny možnosti, které madátový a imunitní výbor má, a že bez větších zádrhelů by žádost mohla být projednána. Záleží také na tom, jak na tu spolupráci budou reagovat orgány činné v trestním řízení."

Dolní komora oba poslance vydala ke stíhání už letos v září. Poté, co znovu získali poslanecký mandát v říjnových volbách, bylo ale jejich trestní stíhání přerušeno. Pro vydání obou poslanců jsou občanští demokraté, TOP 09, ČSSD i lidovci. Také Piráti jsou podle jejich šéfa Ivana Bartoše pro to, aby je Sněmovna vydala. Důležité pro výsledek hlasování o vydání bude, jak se k žádosti postaví hnutí Svoboda a přímá demokracie. Jeho poslanci se musí nejdřív s dokumentem seznámit. Předseda Tomio Okamura řekl, že když v něm nenajdou nic nového, budou také pro vydání. Šéfa ANO Andreje Babiše překvapila rychlost policie. Podle něj to dokazuje, že jde o politickou kauzu.