Soud s bývalým kapitánem BIS Vladimírem Hučínem byl odročen dřív než začal

Vladimír Hučín, Foto: ČTK

Bouřlivý průběh měl soud s bývalým kapitánem Bezpečnostní informační služby Vladimírem Hučínem. Bývalý disident, který bezmála rok tráví v pankrácké vazební věznici, čelí celkem sedmi obviněním. Mimo jiné z toho, že veřejnosti podsouval informace o sílícím nebezpečí ze strany levicových extrémistů. Podrobnosti ze soudního jednání, které bylo odročeno ještě dříve než začalo, přináší Zdeňka Kuchyňová.

Vladimír Hučín,  Foto: ČTK
Příznivci považují Vladimíra Hučína za čestného a zásadového hrdinu, jiní v něm vidí fanatika a levice ho označuje rovnou za teroristu. V obžalobě vystupuje jako člověk, který využil tajnou službu k osobním cílům. Pravdu dosud nikdo spolehlivě nanašel. O proces byl velký zájem a soudní síň zcela zaplněna. Čtení obžaloby zabralo celou půlhodinu - celkem sedm trestných činů - mj. nedovolené ozbrojování, šíření poplašné zprávy, zneužívání pravomocí veřejného činitele, či neoprávněné nakládání s osobními údaji - toho všeho se měl Vladimír Hučín dopustit. Po přečtení obžaloby státní zástupkyně žádá, aby kvůli utajovaným skutečnostem byla z procesu vyloučena veřejnost. Soudní síní se začaly ozývat výkřiky a nadávky. Hučínovi advokáti uvedli, že 80 procent důkazů obžaloby bylo při domovní prohlídce získáno nezákoně, což Radiu Praha potvrdil Hučínův obhájce Stanislav Devátý.

"Ta domovní prohlídka byla provedena v celém domě, který patří ze dvou třetin paní Hučínové, a tedy i v jejím bytě. A tam to povolení nebylo. A většina důkazů se našla v jejím bytě. Já říkám takzvaných důkazů, tvrdím, že to nejsou relevantní důkazy. Nicméně žaloba je opřena právě o tyto důkazy, které byly nalezeny u paní Hučínové v bytě a tyto důkazy byly získány nezákonným způsobem, protože tam nebylo povolení k domovní prohlídce."

Vladimír Hučín,  Foto: ČTK
Vladimír Hučín uvedl, že písemné materiály, které u něj policie našla, jsou doklady o komunistických zločinech, které zachránil před skartací. Prohlásil, že komunističtí zločinci stále pronikají do státních struktur a vyslovil se pro veřejný proces. Soudce však veřejné jednání odmítl a mezi přítomnými začala padat ostrá slova. Krátce na to byla vyklizena soudní síň. Zůstávají zde jen čtyři důvěrníci z řad veřejnosti, mj. pravicový aktivista John Bok či Zdena Mašínová, sestra bratří Mašínů. Hučínovi obhájci obviňují z podjatosti celý senát i státní zástupkyni.

"Pan soudce nařídil jednání na první den do místnosti, která je velká, kam se vejde hodně lidí, ale další výslechy už nařídil do místnosti jiné, či-li jsme z toho usoudili, že on byl dopředu rozhodnutý, že veřejnost vyloučí. Potom on vydal rozhodnutí o ponechání pana Hučína ve vazbě a do tisku prohlásil, že přihlédne ke stanovisku krajského soudu v Ostravě, čímž podle našeho názoru projevil určitou závislost. A toto jsou zásadní důvody."

Obhájce Stanislav Devátý řadu trestných činů zpochybňuje. A jak se na proces dívá sám Vladimír Hučín?

"Od počátku tvrdí, že to je celé zkonstruované a že vlastně jde o spiknutí bývalých komunistických struktur toho severomoravského kraje proti němu."

Vladimír Hučín zůstává ve vazbě. Soud je odložen na neurčito a o stížnostech obhájců bude rozhodovat soud.