Špidla v pondělí pohovoří s ostravskými Romy o jejich problémech

O nejzásadnější otázkách, které trápí Romy na Ostravsku, budou jejich zástupci jednat v pondělí s premiérem Vladimírem Špidlou. "Budeme hovořit o nezaměstnanosti, diskriminaci, vzdělanosti a odchodu Romů do zahraničí," řekl předseda Demokratické unie Romů Miroslav Holub, který doufá, že stát začne romskou problematiku řešit.

Vláda v říjnu rozhodla zkrátit lhůty pro vyplácení sociálních dávek. Rozjela tím projekty, kterými chce přispět ke snížení počtu Romů odcházejících do zahraničí. Právě Romové totiž o dávky žádají po delším pobytu mimo republiku poté, co neuspěli se žádostí o azyl v zahraničí. "Jsme tady doma a musíme problém vyřešit společně. Vláda by v tomto směru měla tlačit i na obce a města," uvedl Holub.

Schůzku s premiérem původně inicioval Mikuláš Horváth ze sdružení Dženo, který před časem jako první otevřeně upozornil na plánovaný hromadný odjezd ostravských Romů do Velké Británie. Pondělního setkání se nakonec ale nezúčastní. "Mezitím mně přijal místopředseda vlády Petr Mareš. S ním jsem už problémy řešil. Nyní je setkání s premiérem zbytečné. Stejně by nás na Mareše odkázal," řekl Horváth.

Mezi ostravskými Romy je téměř stoprocentní nezaměstnanost. Představitelé romských organizací navíc upozorňují na rasově motivované útoky. To Horváth odmítá. Podle něj není problém rasismu v Ostravě o nic větší než v jiných městech. Koncem července vypukla zatím poslední vlna migrace ostravských Romů. Několik desítek z nich se pokusilo neúspěšně v Anglii požádat o azyl.

Představitelé ostravských romských organizací nejsou schopni přesně uvést, kolik rodin z Ostravy v minulosti emigrovalo. Mnozí se z cesty za štěstím často vracejí dříve, než sami původně čekali. "Vracejí se z Nového Zélandu a Norska. Důvody jsou rozdílné. Někteří kvůli zdraví, jiným vadilo odloučení od příbuzných, kteří zůstali v České republice," uvedl romský aktivista.

Vláda chce pro zamezení odchodu Romů ze země rovněž vytvořit speciální policejní tým pro potírání lichvy v romské komunitě či podporovat vzdělanost a zaměstnanost Romů. Kabinet zamýšlí také zřídit od příštího roku zvláštní agenturu, která by koordinovala kontakty samospráv a romského etnika.