Stát přesídleným krajanům nabídne bydlení i finanční pomoc

Volyňští Češi

Krajané z celého světa, kteří požádají o přesídlení do Česka, budou moci získat bezplatné ubytování na půl roku až rok, finanční pomoc až 50.000 korun pro dospělé a 20.000 pro mladší 18 let, asistenci při stěhování, zajištění trvalého bydlení nebo zaměstnání a další pomoc.

O přesídlení do Česka požádalo několik stovek krajanů z Ukrajiny. Jejich počty se zpočátku velmi rozcházely. Nyní je už zhruba stovka z nich v kontaktu s českými úřady. "Máme zhruba 98 lidí, kteří se z toho seznamu přihlásili a dál jednají s úřady o tom, jestli využijí, nebo nevyužijí nabídku České republiky. Ta nabídka je dneska konkrétní, je na nich, jestli ji využijí, nebo ne," uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Ve druhé vlně odešlo dalších 130 dopisů a e-mailů, odezva na ně ale zatím není.

Na základě těchto žádostí vznikl program, který nyní schválila vláda. Není určen jen volyňským Čechům, ale krajanům z celého světa, řekl ministr Chovanec. Mění se tak rozhodnutí vlády z roku 2006. Hlavní změnou je právě finanční pomoc. Ta je určena na překlenutí prvních měsíců pobytu v Česku, hlavně na uhrazení poplatků spojených s užíváním bytu nebo nákup vybavení. Tyto příspěvky má vyplácet vnitro. Přesídlení krajané budou také moci získat bezplatně dočasné ubytování včetně stravy na šest měsíců, v odůvodněných případech až na rok. Během této doby mohou získat průkaz povolení k pobytu, seznámit se s životem v Českku a absolvovat integrační a jazykový kurz. Podle ministra by to nemělo vést k vlně ekonomických navrátilců.

Stát také krajanům nabídne pomoc s dopravou majetku do Česka, s hledáním nového bydlení a práce. O krajany by se letos a příští rok starala Arcidiecézní charita Praha. Náklady by letos neměly překročit 12 miliónů korun. Peníze na příští rok bude vláda schvalovat v lednu.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek už dříve uvedl, že volyňští Češi mají všechny procedury nesrovnatelně jednodušší než kdokoli jiný. Pokud prokážou svůj český původ, tak ani nemusí prokázat, že zde pět let pobývali, a získají trvalý pobyt.