Státní rozpočet počítá se schodkem 105 miliard, může být ale i vyšší

Státní rozpočet na příští rok by se měl schválit co nejdřív. Na tom se shodují členové vlády i odborníci. Po zasedání tripartity a po zhoršení výhledu ekonomiky, kterou v úterý zveřejnil Mezinárodní měnový fond - se ale zdá, že s jeho schválením ještě budou problémy. Úterní jednání s odboráři shodu mezi stranami nepřineslo.

Jaroslav Zavadil
Podle Mezinárodního měnového fondu česká ekonomika nebude růst tak rychle, jak se čekalo. Fond jí předpovídá tempo růstu o víc než jedno procento nižší, než byl předchozí odhad. Ten činil 2,9 desetin procenta a počítal s ním i rozpočet navržený ministerstvem financí. Pokud se tato prognóza vyplní, může být příští rok problém s tím, že český státní rozpočet vychází z mylných údajů. K příjmové stránce přitom výhrady už dříve měly odbory a zaměstnavatelé. Odborový předák Jaroslav Zavadil po úterním zasedání tripartity, která rozpočet řešila, řekl:

„Uznalo se, že pravděpodobný růst HDP nebude v té výši, jak je definován, protože od července do dneška došlo k určitým změnám. I pan ministr financí přiznal, že asi bude muset dojít k určitým redukcím tohoto čísla. "

Zástupci zaměstnavatelů a podnikatelů také tvrdí, že rozpočet je nedostatečně propracovaný a nereálný. Návrh ministerstva plánuje schodek 105 miliard korun. To je o 30 miliard méně než pro letošní rok. Výše tohoto schodku se přitom držela po celou dobu projednávání, tedy od léta. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek doufá, že vládní koncepce se prosadí i na dalších jednáních.

Jaromír Drábek
"Jde jenom o to, jak ty priority naplnit tak, aby byl zachován ten základní rámec, se kterým vláda jednoznačně jde do dalších let. Abychom v roce 2012 měli schodek rozpočtu v plánované výši 3,5 procenta hrubého domácího produktu."

Podle ministra financí Miroslava Kalouska by případný propad příjmů vykompenzovaly pro příští rok úspory z obsluhy dluhu. Premiér Nečas také už dříve řekl, že by se při neplánovaných výdajích rychle zvedla sazba DPH. Ekonom Martin Prokop ze společnosti Next Finance vidí ale problém jako dlouhodobý.

„Ministerstvo financí je velice pravidelně ve svých odhadech ekonomického růstu až příliš optimistické. Samo by mělo zvážit, zda by nebylo vhodné sestavovat různé scénáře pro různý ekonomický vývoj. Zde dochází k nějakému překvapení, že schodek státního rozpočtu se vymkl kontrole, a že ty příjmy státního rozpočtu jsou o dost nižší, než se očekávalo."

Foto: Archiv Radia Praha
Vyřešený zatím není ani požadavek navýšení peněz na dopravní stavby, který mají Věci veřejné. Požadují téměř devět miliard korun navíc pro Státní fond dopravní infrastruktury. Ministr financí Miroslav Kalousek odmítá o tuto částku ještě zvětšovat miliardový schodek. Výdaje na dopravu jsou ale podle ekonoma Martina Prokopa důležité a škrtat by se v nich nemělo.

„Podle mého názoru to není šťastný krok. Na investicích závisí nejen česká konkurenceschopnost a také spousta pracovních míst, ale také dotace z Evropské unie na infrastrukturu. Spíše bych se zaměřil na velice jednoduché kroky, pomocí kterých lze jednoduše snížit schodek rozpočtu. Například rušení jednotlivých daňových výjimek a úlev. Podle některých výpočtů zde se schovávají příjmy státního rozpočtu až ve výši 120 miliard korun."

Mimo rozpočtu na příští rok bude vláda jednat ve středu o výhledu na roky 2013 a 2014. V roce 2013 by se schodek měl prohloubit o pět miliard korun na 110 miliard. V roce 2014 by měl naopak klesnout a to na 75 miliard korun. Do konce září musí vláda rozpočet předložit poslancům.