Státní zástupce požádal sněmovnu o vydání komunistického poslance Vondrušky

Josef Vondruška, foto: ČTK

Komunistický poslanec Josef Vondruška zneužíval postavení veřejného činitele, když jako dozorce v 70. a 80. letech šikanoval politické vězně ve věznici v Minkovicích. Je o tom přesvědčen okresní státní zástupce v Liberci, a proto požádal sněmovnu, aby poslance Vondrušku zbavila imunity. Mandátový a imunitní výbor by o tom měl jednat příští týden. Více už Milena Štráfeldová:

Věznice v Minkovicích, přestože patřila do II. nápravné skupiny, byla podle vězňů za minulého režimu jednou z nejhorších v republice. A k nejobávanějším dozorcům tu patřil Josef Vondruška. Proti vězňům používal násilí, nepřiměřeně je trestal například za to, že neplnili pracovní normy. Dosvědčil to i bývalý disident Jiří Gruntorád, který byl v Minkovicích uvězněn za šíření zakázané literatury. Vladimíru Hučínovi dal Vondruška za necelé tři roky věznění na padesát kázeňských trestů. Přílišnou horlivost Vondruškovi vytýkali i jeho tehdejší nadřízení, v roce 1977 byl dokonce sám potrestán za konflikt z vězněm. Vondruška ale na svém postupu nevidí nic špatného. "Na rozdíl od některých svých kolegů jsem se snažil plnit si své povinnosti a důsledně jsem vyžadoval, aby si je plnili i vězni," hájí se dnes poslanec za KSČM. Státní zastupitelství v Liberci na to má ale jiný názor. Podle něj Vondruška zneužil pravomoci veřejného činitele. Požádalo proto sněmovnu o to, aby poslance vydala. Potvrdila to místopředsedkyně mandátového a imunitního výboru Eva Dundáčková z ODS:

"Mandátový a imunitní výbor v této věci zatím nezasedal. Bude zasedat nejdříve příští týden a teoreticky podle jednacího řádu by měl věc předložit k rozhodnutí sněmovně na nejbližší schůzi."

Josef Vondruška, foto: ČTK
Výbor bude o vydání Josefa Vondrušky jednat 14. srpna. Ve stejný den začíná i mimořádné zasedání sněmovny k vládnímu návrhu reformy veřejných financí. Není jasné, zda poslanci budou o zbavení imunity hlasovat už na této schůzi, protože její program se už nemůže měnit. K další schůzi se sejdou až po parlamentních prázdninách.

Josef Vondruška byl v loňských parlamentních volbách lídrem komunistické kandidátky na Liberecku. Předseda KSČM Vojtěch Filip se vyhnul jasné odpovědi, zda komunističtí poslanci svého kolegu vydají:

"Pokud orgány v trestním řízení žádají o vydání poslance, je to samozřejmě třeba posoudit, zda jde o věc trestně právní nebo politickou, a podle toho se klub zachová."

Komunističtí poslanci však podle něj zřejmě žádné doporučení, jak postupovat, nedostanou. Místopředseda strany Jiří Dolejš naopak soudí, že by se poslanec Vondruška měl své imunity vzdát sám. Podobný názor podle něj mají i další členové poslaneckého klubu KSČM.

K tomu, aby se vzdal poslaneckého mandátu, vyzvali Josefa Vondrušku už loni političtí vězni. On ale i tehdy prohlásil, že nikoho nešikanovat a že při své práci vězeňského dozorce vždy dodržoval zákon.