Štramberk

V dnešní rubrice "Cestujeme po Česku" vás její autor Josef Kubeczka pozve na sever Moravy, do městečka Štramberk.

Jak jsem se dále dozvěděl, Štramberk je od roku 1969 městskou památkovou rezervací, ale jeho kořeny sahají mnohem hlouběji. Paní Marková mi nabídla krátký exkurz do historie:

Od místostarostky paní Markové jsem také dozvěděl, že město Štramberk může turistům nabídnout mnohé pamětihodnosti. Patří mezi ně věž městského opevnění na západní straně, která až do roku 1723 sloužila jako zvonice starého kostela svatého Bartoloměje. Dále jsou to zbytky městkých hradeb, které měly dvě brány a tři nárožní bašty, bývalé hradisko na vápencové hoře Kotouč, jedno z nejmohutnějších v celé střední Evropě, či na cestě do Nového Jičína kostelík svaté Kateřiny ze 14. století, který si dodnes zachoval původní architektonické prvky - gotický oblouk, okna, portál a šindelovou střechu. Město Štramberk se také může pochlubit unikátním souborem zhruba dvaceti roubených staveb v lokalitě Horní Bašta. Před paní Markovou jsem však neskrýval překvapení, že se v těchto domcích bydlí:

Musím se přiznat, že jsem oněm mladým lidem, obývajícím na první pohled překrásná roubená stavení, ze srdce záviděl. Skloubení historie se současností se v tomto případě štramberským opravdu povedlo. Místostarostka paní Dana Marková však přidala ještě jednu, poněkud atypickou vazbu na historii města, které, pokud navštívite Štramberk, možná přijdete na chuť:

Já na sladké nejsem, neochutnal jsem, ale místostarostka Štramberka paní Dana Marková se dušovala, že jsou vynikající. Nezbývá, než přijet a přesvědčit se. Zejména nyní, kdy štramberské Trůbě, z níž je nádherný pohled na historiskou část města, přibyla koncem dubna konkurentka v podobě nové, 43 metrů vysoké rozhledny na tamní Bílé hoře. Ta naopak nabízí pohled na novou část města a v případě pěkného počasí až do Ostravy a na nejvyšší vrcholy Beskyd a Jeseníků.

10
49.591519300000
18.117395300000
default
49.591519300000
18.117395300000