Stříbro z olympijského kanálu

Vavřinec Hradilek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Až na Aljašku byla zřejmě slyšet rána, když českým sportovním fanouškům konečně spadl kámen ze srdce. To když kajakář Vavřinec Hradilek získal na 30. Letních olympijských hrách v Londýně první cenný kov pro české barvy. Vodní slalomáři opět nezklamali. Snad stříbro vylovené z vod kanálu v Lee Valley zahájí českou medailovou žeň na těchto olympijských hrách.

Vavřinec Hradilek,  foto: ČTK
Pětadvacetiletý reprezentant Vavřinec Hradilek nestačil v životním závodě pouze na Itala Daniele Molmentiho. Pro Českou republiku je to historicky první kajakářská olympijská medaile v mužské kategorii. Vavřinec Hradilek už v kvalifikační jízdě naznačil, že formu má skvělou. V závěru si dokonce dovolil něco, co by snad nikdo nečekal:

"Tím, že mám výhled na časy, na výsledkovou tabuli, jsem věděl, že čas byl docela dobrý, patřil by mezi nejlepší. Je hrozně těžké jet semifinále z první pozice, takže jsem chtěl trošku brzdit čas."

Ve finále se Vavřinec Hradilek představil jako třetí, neboť v semifinále obsadil osmé místo. Svou druhou jízdu ale zvládl mnohem lépe, vyvaroval se penalizace za dotek branky a po dojezdu se usadil v čele průběžného pořadí. Soupeři jej poté atakovali, v polovině tratě byli rychlejší Němec Hannes Aigner i Samuel Hernanz ze Španělska, ale do cíle svůj malý náskok nedokázali udržet. Vavřince Hradilka překonal až Ital Daniele Molmenti. Trojnásobný evropský šampion a mistr světa z roku 2010 byl o 1,35 sekundy rychlejší a nadělil si olympijské zlato ke středečním 28. narozeninám. "Viděl jsem, že Vavřinec Hradilek zajel opravdu dobře, ale taky jsme si všiml, že udělal nějaké chyby. Věděl jsem, že pokud je neudělám, tak můžu jet rychleji. Tak jsem to tak udělal," radoval se Ital Molmenti, desátý muž z předešlé olympiády v Pekingu.

Daniele Molmenti,  Vavřinec Hradilek,  foto: ČTK
Nikdo další se před českého reprezentanta nedostal. Vavřinec Hradilek se po titulu vicemistra světa z roku 2010 mohl radovat z další stříbrné medaile, kterou získal přesně dvacet let po triumfu kanoisty Lukáše Pollerta na olympiádě v Barceloně. Pro českou výpravu tak vybojoval první medaili, což bezprostředně po dojezdu jeho pocity příliš neumocňovalo:

"To jsem moc nevnímal. Věděl jsem, že se moc nedaří, tak jsem to chtěl protrhnout. Nevěděl jsem moc, co čekat ve finále, protože v semifinále jsem byl trošku unavený. Strašný zážitek, ani mi to ještě ani moc nedochází, protože jsem si vždycky představoval, že kdybych vyhrál olympijskou medaili, že bych byl víc naměkko, ale zatím je to v pohodě. Asi mi to teprve dojde."

Na kanálu v Lee Valley předvedl Vavřinec Hradilek ve finále výborný výkon a zvládl i těžký úsek mezi 18. a 19. brankou:

"Celá jízda byla dost kompletní, nikde jsem neudělal výraznou chybu, což rozhodlo. Taky trošku záleželo na tom, jak se voda člověku změní. Tam mi to vyšlo, zaplaťpánbůh za to. Vždycky je něco jiného vyhrát, než být druhý, ale na olympiádě už ten rozdíl není zas tak velký. Olympijská medaile je cenná jakákoliv."

Říká se, že po dosažení nějakého výrazného úspěchu proběhne úspěšnému sportovci hlavou celá jeho dosavadní závodnická kariéra. A co Vavřinec Hradilek?

Vavřinec Hradilek,  foto: ČTK
"Ani ne, spíš jsem byl hrozně rád, když jsem tam viděl mého trenéra 'Pytláka' Milana Říhu, že jsme si mohli plácnout, protože jsme spolu od té doby, co jezdím. Já si užívám ten sport. Není to o tom, že teď bych se na to mohl vykašlat, protože jsem zajel olympijskou medaili, ale spíš to dělám proto, že mě to baví, užívám si to a vím, že je to nejkrásnější sport, co jsem kdy mohl dělat. Je sice spousta dalších sportů, ale tenhle je zrovna ten, který mám opravdu rád."

Kouči Miloslavu Říhovi nikdo u vody opravdu neřekne jinak než Pytlák. Stříbrného kajakáře zná jako své boty, vždyť jsou spolu už šestnáct let. V Lee Valley zažil největší trenérský úspěch kariéry. A jedna z jeho prvních starostí nedlouho po erupci radosti vyvolané Hradilkovým stříbrným závodem? "Za pár dní jedu domů, abych o víkendu stihl Český pohár žáků v Brně,"řekl Miloslav Říha. Třeba tam znovu objeví nějakou novou naději. Tak jako kdysi Vavřince Hradilka. V něm rozpoznal talent v jeho dvanácti letech a nespletl se.

klíčové slovo:
spustit audio