Šumavě prý hrozí kůrovcová kalamita tisíciletí
Na šumavské lesy letos podle vedení národního parku udeří kůrovcová kalamita tisíciletí. Sdělila to asistentka náměstka Národního parku Šumava Jiřího Mánka Jana Sýsová. Kalamita podle ní už začala. "Politika totální bezzásahovosti uplatňovaná ředitelem Správy Národního parku a CHKO Šumava Františka Krejčího zejména po úderu "hurikánu" Kyrill (v lednu 2007) vytvořila obrovský zdroj kůrovce v bezzásahových zónách," uvedla Sýsová. Krejčí byl v čele parku od března 2007. Spolu s exministrem Martinem Bursíkem připravili plán, že namísto zpracování kalamitního dřeva bude vše ponecháno bez ošetření na místě. Vznikla tak na tři roky chráněná kůrovcová líheň o rozloze 16.000 hektarů. Nové vedení parku hledalo letos před prvním rojením kůrovce netradiční obranná opatření. Zatímco loni bylo v parku před rojením umístěno na 35.000 lapáků, lapačů a trojnožek, letos v dubnu ve stejném období jich bylo jen 11.300. Některá opatření by však podle ředitele parku Jana Stránského měla být pětinásobně účinná. Situaci vedení Národního parku Šumava představilo prezidentu Václavu Klausovi. Ten v průběhu odpoledního pobytu na Šumavě vyjádřil Správě národního parku jednoznačnou podporu pro zastavení kůrovcové kalamity.