Svobodná Evropa bude pravděpodobně opět vysílat do Afghánistánu

Transportéry chrání budovu Svobodné Evropy

Sněmovna reprezentantů, tedy dolní komora amerického Kongresu, schválila ve středu návrh zákona o zřízení Rádia Svobodný Afghánistán, které by pravděpodobně mělo fungovat pod záštitou Rádia Svobodná Evropa sídlícího v Praze. Zákon vstoupí v platnost pokud projde Senátem a podepíše jej prezident George Bush. Další informace má Eva Petržílková.

O obnovení vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda do Afghánistánu se v Kongresu Spojených států hovoří již od 10. října, kdy bylo tématem jednání zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů. Podle amerických kongresmanů je vysílání pro Afghánistán nezbytné k tomu, aby Afghánci měli necenzurované informace o vládním hnutí Taliban a aby znali cíle amerických vojenských operací.

Český premiér Miloš Zeman k tomu tento týden v USA řekl, že Praha bude o vysílání Rádia Svobodný Afghánistán jednat. Předseda branně - bezpečnostního výboru sněmovny Petr Nečas ale uvedl, že zatím není jasné, odkud bude nová stanice Radia Svobodná Evropa vysílat.

"O těchto věcech, pokud vím, ještě vůbec není rozhodnuto. Americké státní instituce schválily vysílání do Afgánistánu. Je otázka, která konkrétní stanice tím bude pověřena, ze kterého místa bude prováděna výroba pořadu a ze kterého místa bude prováděno vysílání."

Svobodná Evropa je jako symbol spojenectví Evropy a Spojených států potenciálním cílem teroristických útoků. Už od počátku svého působení v ČR - od roku 1995 - je předmětem diskusí ohledně bezpečnostních rizik. V roce 1998, když se chystalo vysílání do Íránu a Iráku, komplikovaly jeho přípravu rozdílné názory některých českých politiků, kteří se obávali možných teroristických útoků na sídlo stanice u Václavského náměstí. Nedávno české bezpečnostní složky informovaly, že se o budovu radia zajímal důstojník irácké rozvědky.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík se však nedomnívá, že vznikem rádia vysílajícího do Afghánistánu by bezpečnostní rizika stoupla. Opačný názor má ale ministr vnitra Stanislav Gross, podle kterého by to znamenalo rozšíření bezpečnostních opatření v České republice.

"Budeme jednat o tom, aby zajištění bezpečnosti - jak vysílání tak samozřejmě i občanů České republiky - bylo na co možná nejvyšší úrovni. A myslím si, i nadále je aktuální diskuse na téma případného přestěhování Svobodné Evropy z centra Prahy, aby Česká republika se své úlohy zhostila na jiném místě nežli na Václavském náměstí."

Ministerstvo obrany zatím vytipovalo asi pět objektů, kam by mohla být Svobodná Evropa přemístěna. Jde o nepotřebné vojenské objekty v Praze nebo jejím blízkém okolí. Žádný z nich ale nesplňuje všechny potřebné podmínky, například blízkost pražské hromadné dopravy.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio