Temelínská elektrárna zkolaudovala 1. blok

První blok Jaderné elektrárny Temelín získal v oficiální povolení k provozu. Jihočeský krajský úřad totiž ve čtvrtek večer pro stavbu vydal kolaudační rozhodnutí. Stalo se tak po pěti letech od prvních dodávek elektřiny do sítě.

Temelín má již od loňska povolení od stavebního úřadu pro zkušební provoz a to platí do konce letošního roku. O kolaudaci požádala elektrárna letos v říjnu. Jihočeský hejtman Jan Zahradník vysvětlil, čeho konkrétně se kolaudace týkala:

"Týká se to provozu zařízení a to konkrétně toho jednoho bloku. Kolaudační řízení na našem krajském úřadě, jeho stavebním odboru, který vykonává funkci stavebního úřadu, probíhá v režimu výkonu státní správy. V takzvané přenesené působnosti. nebylo o tom rozhodnuto v radě nebo nemůže o tom rozhodnout hejtman jako představitel krajské samosprávy. My jsme se například v samosprávné působnosti - rozhodnutím zastupitelstva - vyjádřili k záměru státu stavět v budoucnosti 3. a 4. blok. K tomu jsme se vyjádřili legitimně v samostatné působnosti - a to negativně. Nesouhlasíme s tímto záměrem. Toto je něco jiného, to probíhá jako výkon státní správy."

Problematika Temelína zůstává navzdory postupněmu uvolňování atmosféry horkým bodem vztahů naší republiky s Rakouskem. Přemysl Janýr žije v Rakousku a dlouhodobě je aktivní v otázkách česko-rakouských vztahů. Jeho jsem se v pátek ráno zeptal, jaké lze očekávat z rakouské strany reakce.

"Konkrétní protitemelínovské aktivity jsou soustředěny zejména v hornorakouské části a tam se dá samozřejmě taky očekávat nějaká minimálně verbální reakce. Demonstrace nebo blokování hranic kvůli tomu určitě nebudou. Ono je to taky jen dílčí krok. Jenomže na české straně by bylo dobře si uvědomit, že jedním z důsledků rozhodnutí o Temelínu je taky de fakto monopolní postavení ČEZu, který je schopen si lobbyistickými prostředky prosadit to, co potřebuje. To znamená, on už dneska nemá potřebu plnit dohoru z Melku a odstraňovat technické nedostatky, protože by to znamenalo velké náklady. Pomocí dílčích rozhodnutí, která si prosadí, například od SÚJB v roce 2004 povolení komerčního provozu a nyní kolaudačním rozhodnutím si v podstatě prosadí, že ta elektrárna pojede. Jestli bude všechno dořešeno nebo nebudem,není důležité, protože ty peníze se z toho sypou. To vidím jako větší problém, než rakouskou reakci."

Kolaudační rozhodnutí nabude právní moci do 15 dnů, pokud se nikdo z účastníků řízení neodvolá. Čeští ekologičtí aktivisté již oznámili, že tak učiní, věc proto zřejmě bude muset řešit ministerstvo pro místní rozvoj. Rakouský ministr životního prostředí Josef Pröll v reakci na kolaudaci 1. bloku temelínské elektrárny žádá pokračování bilaterálních rozhovorů o bezpečnosti české jaderné elektrárny. Hodlá se s tímto požadavkem obrátit na českého ministra zahraničí Cyrila Svobodu.