Terezínské kresby Helgy Hoškové se představí v polských Kielcích
Helga Hošková-Weissová byla jedním z mála dětí, které přežily Terezín. Jako dvanáctileté děvče tam byla deportována kvůli židovskému původu společně s rodiči. Strávila tam tři roky a po celou dobu skrytě kreslila do malého bloku, co se dělo kolem.
Deník si začala Helga psát už v deseti letech, v roce 1939, kdy začala nacistická perzekuce Židů. Její kresby pak zazdil strýc do jedné ze zdí v Terezíně a díky tomu se zachovaly. Jsou prakticky jediným svědectvím o životě a utrpení obyvatel tábora.
Deník s kresbami jí vrátil po válce a Helga do něj zaznamenala další zážitky. Později byla totiž převzena do Osvětimi a dalších táborů. V koncentračním táboře Mauthausen byla 5. května osvobozena americkou armádou.
Výstava putuje už druhým rokem s velkým úspěchem po celém Polsku, byla instalována už ve více než deseti městech, všude vyvolává velký zájem a debaty.
Ještě dřív než v češtině, vyšel deník v Nizozemsku
V době, kdy Helga Hošková kreslila, si psala také deník. Ten byl přeložen do několika jazyků a vychází například v Británii, Německu, Izraeli a USA. Ještě dřív než v češtině byl ale vydán v Nizozemsku, kde v červnu roku 2012 získal mimořádný ohlas. Stejně jako v případě Deníku Anne Frankové jde o dílo mezinárodního významu, uvedl server lidovky.cz.
Helga Hošková-Weissová vystudovala po válce na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Emila Filly. Hrůzy druhé světová války zachytila během 60. let v díle „Kalvárie“. V roce 1968 byla na studijním pobytu v Izraeli. Obrazy z cesty pak vystavila v pražské Španělské synagoze. Po sovětské okupaci nemohla vystavovat a přestala na několik let tvořit. Po listopadu 1989 opět vystavovala v řadě evropských zemí. Výstava v polských Kielcích potrvá do 12. února od 3. března.