There Is Only You: Česká móda v Londýně

Design Michaely Čapkové, foto: Tereza Ondrušková

There Is Only You – tak se jmenovala letošní výstava studentů a absolventů UMPRUM, se kterou se představili na letošní mezinárodní přehlídce mladých talentů v Londýně. S mladými designéry spolupracuje i České centrum v britské metropoli. Na podrobnosti se jeho ředitelky Terezy Porybné zeptala kolegyně z anglické redakce Daniela Lazarová.

Design Michaely Čapkové,  foto: Tereza Ondrušková
Vy už několik let pomáháte zviditelnit české návrháře, mladé talenty v Londýně na International Fashion Showcase na London Fashion Week. Jak dlouho se na tom podílíte a můžete představit vůbec tu akci?

"My jsme začali před čtyřmi lety spolupracovat s International Fashion Showcase, což je právě doprovodná akce London Fashion Weeku a je to platforma zaměřená na mladé módní designéry, na studenty těsně před závěrem studia nebo na lidi, kteří mají značku třeba čtyři roky, což je z pohledu londýnského světa módy mladá začínající tvorba. Spacifikum této akce je, že nejde o přehlídky, ale statické výstavy. Zpravidla se účastní 25 - 30 zemí."

Minulý rok jsme měli velký úspěch s výstavou Last Fata Morgana, jak byly britským publikem přijaty návrhy letos?

"Řekla bych, že velmi dobře, jsme spokojení. Přijeli jsme s výstavou, kterou opět kurátoroval Pavel Ivančic, vedoucí ateliéru módní tvorby na UMPRUM. Výstava představovala studenty a nedávné absolventy školy. Přišli jsme s takovým čistým konceptem, s přísným výběrem jednotlivých oděvů od pěti designérů. Získali jsme nominaci za nejlepší celkovou přehlídku a nominaci na nejlepšího designéra, což považujeme za úspěch, více jsme si ani nepřáli. Ukazuje to, že se vyplatí často jezdit, že se vyplatí tyto výstavy opakovat, protože se už v lidech ukládá povědomí o tom, že z České republiky přicházejí zajímavé talenty."

Design Kateřiny Plamitzerové,  foto: Karin Zadrick
Můžete trochu popsat tu výstavu a designy?

"Letos bylo vybraných pět designérů, Michaela Čapková, Filip Hieke, Tereza Ledvinová, Tereza Rosálie Kladošová a Kateřina Plamitzerová. Tereza Rosálie Kladošová už s námi předváděla podruhé na této přehlídce, protože ten její styl se od minulého roku zásadně proměnil. Výstavu jsme vymýšleli s ohledem na téma Lokální/Globální, což si zadala International Fashion Showcase jako své letošní téma. Hlavním bodem bylo zrcadlo, taková veliká zrcadlová stěna, která vytvořila příčku prostorem, kde jsme vystavovali. Právě zrcadlo a svůj odraz v zrcadle bylo první, co návštěvník výstavy viděl. Zrcadlo také symbolizovalo téma té naší české kolekce, kdy se designéři vraceli k sobě, svým zájmům, inspiracím a vzpomínkám."