Tisíce odborářů demonstrovaly v Praze proti reformě
V Praze během soboty demonstrovalo zhruba 12 tisíc odborářů na protest proti vládní reformě veřejných financí. Při pochodu z Letné k Úřadu vlády skandovali hesla proti premiéru Vladimíru Špidlovi a při demonstraci na Palachově náměstí pohrozili stávkou, pokud vláda neustoupí jejich požadavkům. Odbory nesouhlasí s pozdějším odchodem do důchodu, krácením nemocenské a dalšími škrty v sociální oblasti. Chtějí naopak zavést vyšší daně pro bohaté.
O aroganci vlády hovořil během demonstrace šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Není podle něj ochotná ke kompromisu. Pod tlakem unionistů prý odmítá požadavky odborářů. Odboráři na závěr přečetli společné prohlášení, ve kterém ujišťují, že nemají zájem na destabilizaci společnosti. Vládě vytkli, že se ubírá "cestou arogance moci a v rozporu s volebními sliby zapomíná, že její poslání je služba občanovi".
Premiér Špidla v první reakci na demonstraci uvedl, že vláda požadavkům odborů na změkčení reformy neustoupí. Také ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach vzkázal odborářům, kteří pohrozili generální stávkou, "Ať to zkusí." Odboryi by si podle něj měli uvědomit, že pravicová vláda, která by mohla nahradit nynější koalici, prosadí reformy daleko tvrdší.
Vicepremiér a šéf Unie svobody-DEU Petr Mareš je přesvědčen, že odborářská demonstrace nepoznamená jednání o reformě veřejných financí. V neděli má být totiž na úrovni lídrů koaličních stran dohodnuta konečná podoba reformy. Mareš doufá, že se sociálnědemokratičtí partneři nebudou rozhodovat pod tlakem této demonstrace. Podobný názor má i místopředseda US-DEU Vlastimil Ostrý. Zdůraznil, že reformu je nutné uskutečnit, proto musí podle něj vládní koalice jakýmkoli tlakům odolat.