Tomu dají, ale na toho se nedostalo aneb vláda dělí veřejné finance

Milan Štěch a Stanislav Gross

Vládní koalice se shodla na snížení schodku státního rozpočtu. Původně navržený schodek 94 miliard korun se tak sníží na 84 miliard korun. Kde chtějí ministři ušetřit téměř deset miliard korun? Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach si miliardové úspory slibuje například od nižších nemocenských dávek. Předpokládá i snížení počtu nezaměstnaných.

Ministr obrany Karel Kühnl  (vlevo) a premiér Stanislav Gross  (Foto: ČTK)
"Ministerstvo práce našlo 4,5 miliardy v rámci svého resortu. A to v rámci nové úpravy nemocenské, stejně tak v prorůstových opatřeních, které by měli snížit růst nezaměstnanosti v příštím roce."

Proti záměru snížit rozpočet ministerstva práce a sociálních věcí zákonitě protestují odboráři. Proti jsou i důchodci, kteří dostanou od ledna přidáno jen o čtyřista korun měsíčně. Tak nízká částka je prý směšná, hájí důchodce předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

"Důchodci se budou ve většinovém obyvatelstvu dále propadat. To není cesta ke stabilní společnosti, prosperitě. Je to cesta, která zakládá problém do budoucna."

Podle Štěcha jednou společnost sama uzná, že se příjmy penzistů už dále propadat nemohou - a jejich vyrovnání pak bude mnohem dražší. Odbory proto chtějí, aby se důchody v příštím roce zvýšily v průměru o 555 korun - tedy o necelých 8 procent. Ministrovi práce a sociálních věcí Zdeňku Škromachovi by se tato představa líbila, problém je v tom, že se na ni v rozpočtu nenajdou peníze. Stejně tak výrazně přidáno nedostanou učitelé nebo státní úředníci. Naopak o osm tisíc korun více za měsíc budou mít policisté, kterým se tak průměrná mzda vyšplhá přes 31 tisíc za měsíc. Toto navýšení prosdil ještě ve Špidlově vládě ministr vnitra a nynější premiér Stanislav Gross. Především lidovečtí ministři chtějí, aby se slíbené peníze pro policisty, tedy 8 miliard korun, rozdělily mezi víc profesí - například i mezi učitele. Ministr financí Bohuslav Sobotka je ale zatím proti.

"Platí, že ten návrh, který byl dosažen, nepočítá s odložením účinnnosti zákona o služebním poměru ozbrojených sborů. To znamená, že nové platové schéma by začalo fungovat o začátku příštího roku."

Dohodu vládních stran o nižším deficitu sice odborníci vítají. Řada z nich se ale současně bojí, aby úspory nezůstaly jen na papíře. Pochyby má i analytik HVB Bank Pavel Sobíšek.

Milan Štěch a Stanislav Gross
"Obávám se, že škrtnout z plánovaných výdajů bez dalších opatření jen tak 4,5 miliardy korun v sociální oblasti nepůsobí příliš důvěryhodně. podle mého odhadu je nutné počítat s poklesem míry nezaměstnanosti, ale tak asi o tři desetiny procenta, ne o dvě procenta. Pokud jde o druhý zdroj úspor - nemocenskou, tam počítat s výraztným poklesem nemocnosti je rovněž spekulativní."

Při parlamentním schvalování vládního návrhu státního rozpočtu na příští rok bude muset koalice patrně znovu spoléhat výhradně na hlasy svých vlastních poslanců. Zástupci obou opozičních stran, tedy ODS a KSČM, dali najevo, že mají ke koaličním záměrům vážné výhrady. Vláda, podle poslance Petra Nečase z ODS, opět plánuje gigantický dluh státního rozpočtu a neprovádí žádné skutečné reformy.