Odbory budou v sobotu demonstrovat proti reformě veřejných financí
Vláda je podle odborů arogantní a neochotná ke kompromisu. Proto se v sobotu uskuteční demonstrace proti reformě veřejných financí. V ulicích se v této souvilosti objevil plakát. Je na měm nahé mužské pozadí, a nechává tak na fantazii kolemjdoucích, aby si domysleli, kam se zřejmě bude hospodářství ubírat. Jak však tvrdí místopředseda odborové konfederace Jaroslav Zavadil, dílem odborů tento plakát není.
"Nevím, kdo s tím přišel, protože tak jak jsem informován, není na tom plakátu ani jedno logo. My máme plakáty, které máme vždycky podepsané."
Vláda podle odborů neprojevila při vyjednávání ochotu ke kompromisu. Šéf konfederace Milan Štěch si proto nic neslibuje ani od další schůzky s šéfy koaličních stran. Ta by měla zaujmout stanovisko k deseti pozměňovacím návrhům, které odboráři předložili. Odbory tvrdí, že jejich návrhy jsou vyvážené. Na příjmové stránce rozpočtu doporučují pomalejší snižování daní firem a zachování daně z převodu nemovitostí na stejné výši. Tyto příjmy by měly pokrýt další požadavky odborů - například nesnižovat nemocenskou a neprodlužovat odchod do důchodu. Jak uvedl Milan Štěch, premiér Špidla ještě ve funkci ministra práce a sociálních věcí v této souvislosti sám uváděl argument, že Česko má oproti ostatním zemím delší fond roční pracovní doby - 1980 hodin, zatímco například Němci pracují o 400 méně."Čech, který pracuje do 62 let, defacto odpracuje více, než Holanďan nebo Němec. Doba dožití a pobírání důchodu je jedna věc, jako ekonomická kategorie, ale druhou věcí, která se má zvažovat, je určitá opotřebovanost lidí. A není pravda, že výkonnnost našich lidí je nižší. Všechny zahraniční firmy, které tady působí, nastavují rytmy výrobních linek buď na stejné tempo nebo často na vyšší tempo, než je v jejich mateřských zemích západní Evropě."
Konfederace si udělala sama průzkum veřejného mínění a zjistila, že návrhy odborů na úpravy vládní reformy veřejných financí mají podporu nejen odborářů, ale i veřejnosti. Nejvíce lidé podporují dřívější odchod žen do důchodu podle počtu vychovaných dětí. Vláda je podle Štěcha ale v kleštích a pod silným tlakem Unie svobody, která reformu měnit nechce. ODS, která chce vyvolat hlasování o důvěře vládě, by však podle odborů byla ještě horší. Rozhodně se jim nezamlouvá představa rovné daně. Odboráři také kabinet podezřívají, že vůbec nehodlá zahájit boj proti šedé ekonomice, přestože jim to premiér Vladimír Špidla slíbil jako druhý krok reformy. Kdyby to vláda myslela upřímně, potíráním šedé ekonomiky by začala, řekl místopředseda konfederace Jaroslav Zavadil."Budeme pozorně sledovat 22. září Poslaneckou sněmovnu, jak bude rozhodovat o našich návrzích, které si vzali někteří poslanci za své."
Odboráři nevyloučili, že by mohla následovat i výstražná a plošná stávka, pokud vláda zůstane k jejich požadavkům nepřístupná.