Reforma se i po odborářských protestech změní minimálně

Protestation de syndicalistes - Milan Stech, photo: CTK

Chystaná reforma veřejných financí ovlivnila dění v Praze i o víkendu. V sobotu prošel hlavním městem desetitisícový průvod odborářů, kteří proti takzvané "deformě" protestovali, a o den později se o konečné podobě reformy dohadovali zástupci vládních stran. Reforma se bude měnit jen minimálně, oznámil po jednání premiér Špidla. Obě akce sledovala Milena Štráfeldová:

Odborářská demonstrace v Praze, foto: ČTK
"Vláda zpronevěřuje naši důvěru,"

zaznělo na sobotní demonstraci, které se podle odhadů zúčastnilo kolem dvanácti tisíc nespokojených odborářů. Jejich průvod prošel z pražské Letné k Úřadu vlády, kde premiéru Špidlovi zanechali například symbolickou rakev s jeho předvolebními sliby. Na Palachově náměstí odboráři vyslechli projevy svých předáků:

"Pokud se vláda nedohodne a nezmění svůj názor na reformu, přijde generální stávka,"

Zleva ministr zahraničí Cyril Svoboda, premiér Vladimír Špidla a vicepremiér Petr Mareš, foto: ČTK
uvedl například šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Odboráři protestují proti pozdějšímu odchodu do důchodu, krácení nemocenské a dalším škrtům v sociální oblasti. Po vládě požadují, aby více zdanila bohaté a omezila "šedou" ekonomiku. Tu kritizuje i předseda největší odborové centrály - Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch:

"Je velkou chybou, že právě ty kroky, které byly v minulosti slibovány jak předchozí vládou, tak touto vládou k omezení šedé ekonomiky, nejsou součástí této reformy."

Krátce po 13. hodině odborářský protest skončil. Premiér Špidla se ještě v sobotu vyjádřil, že podobné demonstrace jsou běžnou součástí demokracie, že však vláda požadavkům odborů neustoupí. O konečné podobě reformy pak jednali v neděli dopoledne v Kramářově vile zástupci vládní koalice. I když popřeli, že by podlehli tlaku odborů, po schůzce Vladimír Špidla připustil, že se dalším rozhovorům se sociálními partnery vláda bránit nebude. Dojde i k určitému změkčení reformy v důchodové oblasti.

Šéf ČMKOS Milan Štěch hovoří na pražském Palachově náměstí k demonstrujícím odborářům, foto: ČTK
"Do konce roku 2003 bude do vlády předložena koncepce penzijní reformy, budou pokračovat práce na prohlubování daňových změn zejména v oblasti snížení vedlejších nákladů práce, sblížení sazeb DPH a společného zdanění manželů s dětmi. Bude připravena stabilizace systému zdravotní péče bez zvýšení spoluúčasti pacientů,"

upřesnil premiér po jednání koalice. Šéf lidovců a místopředseda vlády Cyril Svoboda je přesvědčen, že balík vládních reformních zákonů se ve sněmovně podaří prosadit.

"Vůle mezi všemi partnery reformu realizovat je, to znamená pro ni hlasovat koalicí 101 hlasů v Poslanecké sněmovně. "

Dolní komora parlamentu začne reformní zákony ve druhém čtení projednávat 23. září.