V nemocnicích podalo výpovědi 3513 lékařů

Foto: ČTK

V českých a moravských nemocnicích podalo v rámci akce lékařských odborů výpověď 3513 z přibližně 16.000 lékařů. Lékařský odborový klub odstartoval kampaň nespokojených lékařů Děkujeme, odcházíme v květnu letošního roku. Podle odborů se postupně stala jednou z nejdůraznějších akcí profesní skupiny za posledních 20 let. Nejhorší je zřejmě situace na Vysočině, kde podalo výpověď 80 procent lékařů. Jedním z nich je i Pavel Vávra z Nového Města na Moravě.

Leoš Heger
"Pacienti budou muset být ošetřováni pravděpodobně v krajské nemocnici Jihlava, která podle mého názoru bude koncentrovat všechny ostatní lékaře z celého kraje a bude se snažit péči zajistit alespoň tady. "

Do Vánoc se očekávají další stovky odchodů. Narušení péče hrozí v 78 ze 190 nemocnic. Hrozí, že se budou uzavírat některá oddělení, možná i celé nemocnice, a péče se omezí na akutní, uvádí odboráři. Kvůli nespokojenosti s kritickým stavem českého zdravotnictví a špatným finančním řízením nemocnic oznámila odchod například většina pražských neurologů včetně některých docentů a profesorů. Ministr zdravotnictví Leoš Heger znovu lékaře vyzval, aby se svými požadavky počkali na zdravotnickou reformu. Podle Hegra lékařům nejde jen o vyšší platy, řekl v České televizi.

Zleva lékař Pavel Vávra z nemocnice v Novém městě na Moravě,  předseda LOK-ČSL Martin Engel a Jiří Hrabovský,  zástupce mediální agentury,  která kampaň připravila,  foto: ČTK
"Tři hlavní příčiny byly vzdělávání lékařů, obecně nepořádek ve zdravotnictví a platy. Ta věc je velmi komplexní. Nechci nijak bagatelizovat to, že v Praze odcházejí neurologové. Všichni na tom máme svou vinu. Já jsem dělal léta ředitele nemocnice. Přestože jsme se snažili a v Hradci Králové jsme měli jedny z nejvyšších mezd, tak jsme se asi měli snažit víc. Potřebovali bychom na to trošku času."

Ministr Heger očekává, že nakonec odejde tak 700 až 800 lékařů. Definitivní čísla budou známa až po novém roce, kdy budou výpovědi odeslány na personální oddělení. Kraje spolu s ministerstvem zdravotnictví začaly v těchto dnech hledat řešení. S krizovými scénáři vyčkávají, dokud nebudou znát konkrétní počty odcházejících lékařů a obory, v nichž budou chybět. Lékaři chtějí odejít za lepšími platy do ciziny nebo si otevřít soukromou ambulanci. Ministr Heger ale domluvil se zdravotními pojišťovnami, že smluvní síť rozšiřovat nebudou. Lékaři žádají až trojnásobek průměrného platu v zemi.