Tramvaj měla upozornit na domácí násilí

tiche_svedkyne.jpg

Prahou projela v pondělí zvláštní tramvaj. Připomněla ženy, které zemřely v důsledku domácího násilí. Tramvaj byla součástí projektu Tiché svědkyně. O projektu a domácím násilí hovoří Zdena Prokopová z občanského sdružení ROSA.

Občanské sdružení ROSA nabízí komplexní pomoc ženám, které se staly obětí domácího násilí? Jak s tím souvisí projekt Tiché svědkyně?

"Projekt Tiché svědkyně připomíná ženy, které byly zabity svým manželem právě v důsledku domácího násilí. My jsme se k tomuto projektu, který vznikl původně v Americe v roce 1990, jako organizace ROSA za Českou republiku připojili v roce 2003 a od té doby každoročně v době, kdy jsou dny proti násilí na ženách, připomínáme vždy nějakou akcí výstavu těchto soch. Skutečně se jedná o to, že každá zobrazená žena byla zabita v důsledku domácího násilí."

První výstava upozorňující na oběti domácího násilí proběhla v Parlamentu, další roky pak na Václavském a Jungmannově náměstí. Letos padla volba na zmíněnou tramvaj. "Taková stará tramvaj, která může projíždět Prahou, kde jsme chtěli upozornit i veřejnost, aby věděla, že k tomuto dochází a zároveň jsme v té tramvaji chtěli propagovat nový web, který byl spuštěn včera a je to www.stopnasili.cz,"říká Zdena Prokopová a upozorňuje, že web se nezaměřuje jen na ženy, ale že je jeho část věnována dětem, které mohou být svědky domácího násilí. Dětem je tam srozumitelnou formou vysvětleno, o co v domácím násilí jde, jak by se měly zachovat, či jak mamince pomoci.

To, že je domácí násilí stále velkým a aktuálním problémem, ukazují také počty žen, které se s nějakou jeho formou setkaly nebo v jeho důsledku dokonce přišly o život. Dobrat se počtu zavražděných žen ale není jednoduché. "Oficiální čísla jsou samozřejmě na ministerstvu vnitra, uvádí se tam vraždy, ale tam se to nespecifikuje, jestli to bylo v důsledku domácího násilí. My jenom víme, to jsme si zjišťovali přes naši spolupráci s pražskou policií, že jenom v Praze za deset měsíců bylo zabito 12 žen právě v důsledku domácího násilí."

Podle sociologického průzkumu z roku 2003 se s domácím násilím setká každá třetí až čtvrtá žena. V poslední době se ale začalo o domácím násilí mluvit častěji, nastal tedy v pohledu na tuto problematiku nějaký posun? "Musím říct, že posun tady určitě je. Především to, že od roku 2004 je domácí násilí trestným činem. A od letošního roku je to i ten zákon o vykázání, to znamená, že policie má pravomoc přímo vykázat pachatele domácího násilí na dobu deseti dnů. Ale ještě nám samozřejmě mnoho zákonů chybí, především jasný národní akční plán pro oběti domácího násilí nebo zákon o pronásledování (tzv. stalking), aby třeba byly zákazy přiblížení k těm obětem, takže ještě máme hodně práce před sebou, abychom v České republice docílili těchto změn."

www.stopnasili.cz