Turisté mohli poprvé vidět zrekonstruované reprezentační salóny Pražského hradu

Brožíkův salon, foto: Ondřej Tomšů

Na dva dny byly pro návštěvníky mimořádně otevřeny reprezentační prostory Pražského hradu. Vůbec poprvé můžou turisté vidět novou podobu několika salonů jižního křídla Nového paláce, které prošly náročnou rekonstrukcí.

Na dva dny byly pro návštěvníky mimořádně otevřeny reprezentační prostory Pražského hradu. Vůbec poprvé můžou turisté vidět novou podobu několika salonů jižního křídla Nového paláce, které prošly náročnou rekonstrukcí. Jde o Šatnu, Vstupní salon, Trůnní sál a Brožíkův salon, kde prezident republiky vykonává řadu svých ústavních pravomocí, jako jsou jmenování vlády, audience velvyslanců či přijetí cizích hlav států. Nový lesk dostalo také slavnostní schodiště v Matyášově bráně. Projekt rekonstrukce byl inspirován prvorepublikovou podobou reprezentačních prostor. Hrad se tak vrací do dob T. G. Masaryka a E. Beneše.

Dále lidé můžou navštívit i řadu dalších běžně nepřístupných sálů a salonů v západním a středním křídle Nového paláce, kde se odehrávají nejvýznamnější protokolární a společenské události. Reprezentační prostory jsou zdarma otevřeny do soboty do 17 hodin.