Týden v číslech
450 tisíc vánočních hvězd míří z Kadaně na předvánoční trh; nezaměstnanost v Česku stoupla na 3,8%
Každý článek publikovaný Radio Prague International obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.
Pondělí
3 000 000 000
Kč navíc přišlo do rozpočtu ministerstva zemědělství. 1,3 miliardy Kč má jít na pozemkové úpravy, na vodní hospodářství 1,7 miliardy Kč. Podle ministra Miroslava Tomana (ČSSD) je vodní hospodářství v Česku dlouhodobě podfinancované. Peníze chce využít na zadržování vody v krajině pomocí výstavby rybníků a nádrží, na zemědělské závlahy, opatření na drobných vodních tocích, výstavbu a propojování vodárenských soustav a nádrží, aby se voda mohla dostat do lokalit, kde je jí aktuálně nedostatek.
Úterý
450 000
vánočních hvězd vypěstovali v zahradnictví v Kadani na Chomutovsku. Květiny distribuují do hobbymarketů, zahradních center či velkoobchodů s květinami v ČR a na Slovensku. Okolo 95 procent tvoří klasické červené rostliny, zbylých pět procent pak bílé, růžové či pastelové odrůdy.
Středa
27 611 957
Kč věnuje Česko-německý fond budoucnosti na podporu 103 nových projektů. Češi a Němci renovují desítky chátrajících kulturních památek a přeměňují je v místa setkávání
Čtvrtek
13.
plat a mimořádné odměny vyplatí letos výrazně méně zaměstnavatelů než v minulých letech. Ještě před podzimní vlnou koronaviru to měla v plánu třetina firem. Zaměstnancům je vyplatí hlavně firmy, kterým vláda výrazně neomezila podnikání, jde zejména o stavebnictví. Vyplývá to z analýz Hospodářské komory. Loni 13. platy nebo mimořádné odměny vyplácel rekordní počet firem. Odměn se dočkalo 60 procent zaměstnanců soukromého sektoru.
Pátek
3,8%
je aktuální nezaměstnanost v Česku. Bez práce bylo na konci listopadu přes 274.500 lidí. Oznámila to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Na Úřad práce se podle ní v listopadu nově přihlásilo přes 35.000 lidí a práci získalo asi 22.000 nezaměstnaných.
Sobota
260
stromů - hrušní, dubů a topolů vysadili ochránci přírody na podzim v Poodří. Cílem je udržet pestrou krajinu a pomoci vytvořit nové biotopy pro stovky chráněných druhů živočichů, včetně vzácného brouka páchníka hnědého.
Neděle
54
metrů měří nejvyšší smrk v jádru Boubínského pralesa. To znamená, že se blíží k takzvanému Králi smrků, který na Boubíně padl při vichřici před 50 lety. Měřil téměř 58 metrů. Nynější nejvyšší smrk navíc roste na přibližně stejném místě. ČTK to řekl dendrolog Pavel Šamonil, který se věnuje výzkumu Boubínského pralesa. Přesné stáří stromu nejde podle něj určit, ale podle odhadů se jedná o stovky let.