Týden v ČR

Václav Havel, Foto: ČTK

Polsko a Maďarsko pomohou České republice při likvidaci následků ničivých povodní. Na summitu hlav států visegrádských zemí v Častolovicích na Rychnovsku to slíbili prezidenti Aleksander Kwašniewski a Ferenc Mádl. V nejbližších dnech by k nám měly z obou zemí dorazit například dezinfekční prostředky, vysoušeče nebo vakcíny proti žloutence a další léky. Český prezident Václav Havel nabízenou pomoc velmi oceňuje.

Polsko a Maďarsko pomohou České republice při likvidaci následků ničivých povodní. Na summitu hlav států visegrádských zemí v Častolovicích na Rychnovsku to slíbili prezidenti Aleksander Kwašniewski a Ferenc Mádl. V nejbližších dnech by k nám měly z obou zemí dorazit například dezinfekční prostředky, vysoušeče nebo vakcíny proti žloutence a další léky. Český prezident Václav Havel nabízenou pomoc velmi oceňuje.

"Polsko nikdy, alespoň podle mých informací, nám v historii tolik nepomohlo jako během několika posledních dnů a je odhodláno pomáhat dál. Totéž platí o Maďarsku a Slovensku. Ten dnešní svět je otevřený a jeden je svázán druhým. Všichni jsme provázáni svými osudy a tudíž musíme daleko více nést tu společnou odpovědnost a cítit solidaritu."

Prezidenti se shodli také na tom, že referendum o vstupu kandidátských zemí do Evropské unie by se mělo konat postupně v krátkém časovém sledu podle toho, jakou má členství v jednotlivých státech podporu.


Vláda rozhodla, že regionech postižených záplavami potrvá nouzový stav až do konce srpna. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse kabinet už žádné další prodloužení režimu, který částečně omezuje některá práva občanů, nemá v úmyslu.

"Důvod je ten, že je zapotřebí v tuto chvíli ještě realizovat řadu nestandardních kroků. Zůstává poměrně velké množství území, které zatím zůstává evakuováno. Je zapotřebí dělat nejrůznější prvotní asanační práce a samozřejmě k tomu je zapotřebí někdy trošku rychlejší postup, nežli postup běžný v rámci například správního řízení nebo podobné záležitosti. Od 1. 9. by všechno mělo začít fungovat v normálním prostředí."

150 tisíc korun dostane od státu každý, kdo přišel vinou povodní o svůj dům nebo byt. Rozhodla o tom vláda, která schválila i další programy obnovy bydlení po záplavách. Podle ministra pro místní rozvoj Pavla Němce mají na příspěvek nárok jak vlastníci, tak i nájemníci zdemolovaných domů:

"Tento příspěvek ve výši 150 tisíc korun nebude dále testován, nebudou zkoumány příjmy , ani nebude rozhodovat to,zda dotyčný poškozený byl pojištěn nebo nikoliv . V té fázi obnovy bytového fondu, pokud se rozhodne stavět fyzická osoba nový byt nebo nový dům, bude moci požádat o půjčku státní fond rozvoje bydlení a to ve výši 850 tisíc korun. Tato půjčka bude úročena 2 procenty ročně se splatností 20 let."

Podle ministra mají nárok na pomoc i lidé, kterým povodeň poškodila domy a byty jen částečně.


Lidé už poslali napovodňová konta více než 100 miliónů korun. Podle organizátorů sbírek příliv finančních darů stále sílí. Nejvíce peněz - 56 miliónů korun - se podařilo nashromáždit společnosti Člověk v tísni. Pomoc přichází i ze zahraničí. Do sbírky se zapojili i Češi žijící v zahraničí. Do Ústí nad Labem byla odeslána první část peněz, které mezi sebou vybrali krajané v USA. Akci zorganizovala bývalá československá mistryně světa a olympijská medajlistka v krasobruslení Ája Vrzáňová, která žije v USA od roku 1950.

"Jelikož všichni Češi tady v Americe cítíme s Českou republikou a chceme pomoct, tak jsem začala telefonovat. A to je teprve začátek. Americké listy to uveřejní a to bude velká sbírka po celé Americe."


Asi 30 nefungujících čistíren odpadních vod, následné znečištění řek a miliardové škody. To jsou následky povodní z hlediska ministerstva životního prostředí. Resort bude opravy čistíren dotovat. Podle ministra Libora Ambrozka mohou do té doby lidé přispět k tomu, aby bylo znečištění řek co nejmenší.

"My sami můžeme přispět tím, že budeme vypouštět do kanalizace co nejméně znečišťujících látek , že tam nebudeme vypouštět žádné látky nebezpečné a že skutečně si takové záležitosti jako je třeba mytí auta nebo praní necháme na dobu, až to všechno bude v provozu."

Státní fond životního prostředí uvolní několik set miliónů korun na program obnovy kanalizační sítě a čistíren odpadních vod v záplavami postižených oblastech. Ten zahrnuje i finance na nynější sanační práce, tedy odbahnění, vyčištění a vysušení, řekl Libor Ambrozek. Tento program bude podle ministra fungovat zhruba tři roky, dokud nebudou obnoveny všechny čistírny odpadních vod a kanalizace v postižených územích.

Ekologové měli obavy ze zatopené chemičky Spolana v Neratovicích. Jak potvrdila analýza vzorků zeminy a vody, rtuť a prudce jedovateé dioxiny se z areálu nedostaly. Ekologové však po zkušenostech ze záplav v roce 1997 varují, že únik jedovatých látek se může projevit až půl roku po povodni.


Obrovské škody napáchala voda v pražském metru, které nemá v provozu zhruba polovinu stanic a Praha zažívá dopravní kolaps. Škody jsou odhadovány až na 4 miliardy. Zatopení vyvolává řadu otazníků, neboť ochranný systém metra by měl sloužit, stejně tak jako jinde ve světě, jako úkryt před jaderným napadením a haváriemi. Rozsah záplav, které postihly stanice pražského metra, ale zřejmě nemá ve světě obdoby.


Správa českých center a fotografové připravují putovní výstavu snímků, které dokumentují záplavy v České republice. Fotografie budou putovat po českých centrech v zahraničí a návštěvníci mohou přispět na speciální konto, řekla dnes ČTK iniciátorka akce, fotografka Alena Dvořáková. Po zahraničním putování bude výstava zpřístupněna i v České republice.