Týden v ČR

Německý ministr zahraničí Joschka Fischer a jeho český protějšek, Cyril Svoboda, foto: ČTK

Do Prahy přicestoval v pondělí německý ministr zahraničí Joschka Fischer. Na úterní tiskovou konferenci, uspořádanou po jednáních s českým protějškem Cyrilem Svobodou, přišli oba šéfové diplomacií z pravidelné každoroční porady českých velvyslanců, na níž Joschka Fischer přednesl projev o budoucí tváři Evropy.

Německý ministr zahraničí Joschka Fischer a jeho český protějšek, Cyril Svoboda, foto: ČTK
Do Prahy přicestoval v pondělí německý ministr zahraničí Joschka Fischer. Na úterní tiskovou konferenci, uspořádanou po jednáních s českým protějškem Cyrilem Svobodou, přišli oba šéfové diplomacií z pravidelné každoroční porady českých velvyslanců, na níž Joschka Fischer přednesl projev o budoucí tváři Evropy. Ministr Svoboda k tomu uvedl:

"Je to poprvé, kdy ministr zahraničí Spolkové republiky Německo navštěvuje tuto poradu velvyslanců. To je důkazem velmi dobrých vztahů mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo, je to důkazem skutečného dialogu v procesu integrace Evropské unie a cesty České republiky do ní. Je to důkazem skutečného dialogu před mezivládní konferencí."

Ve svém projevu Joschka Fischer mimo jiné varoval před otevíráním sporných otázek v návrhu evropské ústavy, k němuž dospěl Konvent Evropské unie. Návrh unijní Ústavy, kterou by měla definitivně přijmout mezivládní konference, je podle něj velkým a rozumným kompromisem mezi malými a velkými státy. Naproti tomu ministr Svoboda soudí, že v některých otázkách je ještě prostor pro jednání. Výsledky Konventu jsou pro to podle něj dobrým základem.


Situace v Basře, Irak, foto: ČTK
Čeští experti v Iráku dostanou větší ochranu. Podle armády by 12 příslušníků vojenské policie, kteří nyní dohlížejí na bezpečnost patnáctičlenného týmu odborníků, mělo vystřídat 18 policistů z Útvaru rychlého nasazení. Na nutnost posílit bezpečnost v Iráku upozornil nedávný útok teroristů na tamní budovu OSN. Nebezpečné podmínky pro práci našich lidí v Iráku potvrzuje také česká velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková:

"Přesto, že administrátor Paul Bremer rozpustil stranu BAAS, tak tato strana funguje dál. Velikým problémem je, že se v zásadě tak velice rychle dosáhlo toho, co se označilo jako vojenské vítězství, respektive jako ukončení těžkých bojů Georgem Bushem prvního května a že v Iráku působí ohromné množství bývalých přívrženců strany BAAS."

O posílení bezpečnosti bude začátkem září jednat vláda, protože právě kabinet musí říci, z čeho policisty zaplatí. Útvar rychlého nasazení je nejelitnější českou policejní zásahovou jednotkou, cvičenou na protiteroristické operace.


Na 13. září svolali odboráři do Prahy demonstraci proti vládou navržené reformě veřejných financí. Na tomto termínu se shodla Českomoravská konfederace odborových svazů a Asociace samostatných odborů. Demonstrací chtějí odboráři zmírnit dopad reformy veřejných financí na zaměstnance, rodiny s dětmi a důchodce. Premiér Vladimír Špidla už ale odborářům vzkázal, že jejich nátlaku nehodlá ustoupit. Šéf největší odborové centrály Milan Štěch přesto doufá, že demonstrace bude pro politiky jasným argumentem:

"Každá vláda většinou říká, že neustoupí. My snad k tomu přistupujeme seriózně tím, že se snažíme, aby nebyl narušen rámec reformy. To by měla vládní koalice zvážit, aby tento konstruktivní přístup dál vydržel. Co bude po této demonstraci, to uvidíme. My vyhodnotíme velice pozorně průběh jednání Poslanecké sněmovny a potom, v případě, že by bylo neúspěšné, rozhodneme."

Ve hře zatím zůstává i hrozba předsedy Asociace svobodných odborů Bohumíra Dufka, že pokud demonstrace nepřinese očekávané výsledky, měla by následovat generální stávka.


Šumperský okresní soud se v úterý vůbec poprvé v naší historii zabýval případem člověka obžalovaného z propagace komunismu. 25letý extrémní levicový radikál David Pěcha se toho měl dopustit tím, že v ultralevicovém časopise Pochodeň zveřejňoval v letech 1999 a 2000 články s výzvou k opětovnému nastolení komunistického režimu i za cenu násilí. Obžaloba ho viní ze tří trestných činů: propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občanů, pomluvy a šíření poplašné zprávy. Pěcha svou vinu popírá a tvrdí, že jde o politický proces:

David Pěcha před šumperským soudem, foto: ČTK
"Obžaloba v případě mé osoby není na místě. Já se cítím jako svědek skutečného porušování lidských práv, které má na svědomí, dle názoru naší strany, tento společenský systém. Já zde odhaluji, že v tomto společenském systému vůbec neplatí Listina základních práv a svobod, vůbec neplatí svoboda slova, vůbec neplatí svoboda vyjadřování. Pouze taková, která by podporovala tento společenský systém, pouze taková, která by stála na jeho straně a která je něčím, co se dneska nosí."

Mnozí pozorovatelé poukazují na to, že česká policie někdy i tvrdě zakročuje proti projevům pravicových extremistů, ale extremismus levicový ji nechává klidnou. Cítí se být na jedné lodi s Davidem Pěchem vydavatel Michal Zítko, který opakovaně stál před soudem proto, že vydal bez patřičného komentáře knihu Adolfa Hitlera "Mein kampf"?

"Ono to je o hodně složitější, protože já jsem vydavatel a svoje politické názory nešířím, takže z této pozice ne. Ale z pozice člověka, který chce poslouchat ty ostatní, tak si samozřejmě chci přečíst i Pěchu. Chci si přečíst v podstatě každého, kdo si myslí, že má komu co říct, a jestliže to Pěchovi zakážeme teď, tak kdo bude zítra?!"

Soud s Davidem Pěchou bude pokračovat 23. září.


Planeta Mars byla ve středu od Země 'co by kamenem dohodil', foto: ČTK
Planeta Mars byla ve středu před polednem pro pozorovatele v Čechách nejblíže Zemi za uplynulých 60 tisíc let. Zájem o Mars byl veliký a tvořily se před hvězdárnou na pražském Petříně asi třicetimetrové fronty. Jak sdělil ředitel hvězdárny Marcel Grün, zájem je nezaskočil:

"My jsme se na tuto příležitost samozřejmě těšili a také připravovali. Máme rozšířenou provozní dobu do večerních hodin, až do půlnoci. Pouze u nás je Mars opravdu na dosah ruky, protože můžeme předvést dva vzorky marsových hornin."

Návštěvníci petřínské hvězdárny je mohou vidět ještě příštích 14 dnů.